Silicon Valley stojí před energetickým kolapsem

Silicon Valley stojí pred energetickým kolapsem

Všechno je jinak. Liberalizace energetického trhu v Kalifornii mela opacný efekt. Cena za elektrinu se v této cásti Spojených státu více než zdvojnásobila.

Silicon Valley je už dlouho pojmem v oboru špickových technologií. Každý podnik, který má jméno ve svete pocítacu, internetu a mikrocipu, zde má své zastoupení. Na nicem jiném však nezávisí moderní technika tak, jako na elektrické energii, píše nemecký Frankfurter Allgemeine Zeitung. Bez proudu nefunguje internet ani projekt na výzkum genomu, není v provozu žádný pocítac a všechny síte jsou nemé. Nepatrné elektrony nejen dodávají energii k pohonu digitálního sveta, ale prenášejí také bity a byty, bez kterých se dnešní informacní spolecnost neobejde. Tyto elektrony jsou však v srdci sveta špickových technologií stále vzácnejší, protože Silicon Valley, a s ním i celá Kalifornie, stojí pred energetickým kolapsem. Kalifornští poslanci to mysleli dobre, když pred šesti lety schválili liberalizaci místního trhu s elektrinou. Tam, kde si zásobování státu elektrickým proudem po desetiletí se ziskem delily tri monopolní podniky, mely napríšte rozhodovat síly volného trhu. O zákazníky se melo ucházet co nejvíce nabízejících, kterí meli v konkurencním boji stlacit náklady a zásobovat spotrebitele proudem za nízkou cenu. V Kalifornii existuje nekolik jaderných reaktoru a proud se vyrábí také z ropy a uhlí. Velký podíl elektrické energie pochází z vodních elektráren, vetrných mlýnu a turbín, které pohání horká pára. Sít zásobují dokonce i dve solární elektrárny. Liberalizace trhu s energií zacala pred nekolika mesíci v oblasti San Diega. Zákony volného tržního hospodárství se zde skutecne rychle prosazují - ovšem ne zpusobem, jaký si místní parlament puvodne predstavoval. Poptávka totiž vysoce prevyšuje nabídku, a v dusledku toho se úcty za elektrinu v prumeru více než zdvojnásobily. Velkomesta Los Angeles, San Diego, San Francisco a také San José a Silicon Valley pred nekolika týdny jen tesne unikla takzvané rotacní zástave proudu. Nyní je proud úplne zastaven po jednu až dve hodiny vždy v jedné mestské cásti. Takovéto vypnutí je podle zákona možné, jestliže rezerva energie je menší než 1,5 procenta skutecné spotreby. Už léta se ukazuje, že elektrická energie v Kalifornii bude stále více nedostatková. Monopolní podniky totiž po více než deset let neinvestovaly do výstavby nových elektráren, protože se obávaly nejistoty svobodného trhu. Soucasne ale vzrostl pocet obyvatel, hospodárství zeme prosperuje a prumysl se pred množstvím zakázek jen steží uchrání.

Klimatizace beží na plné obrátky

Když pred nekolika týdny vypukla vlna veder a klimatizacní zarízení bežela na plné obrátky, byla Kalifornie postavena pred krutou skutecnost: zeme nemá dostatek proudu. Protože nebyly postaveny nové elektrárny, odebírá Kalifornie asi ctvrtinu elektrické energie z okolních státu. Kalifornské energetické podniky se tak ocitly v prostredí tvrdé konkurence, protože mezitím byl liberalizován také trh v techto sousedních státech. Dusledkem zvýšené poptávky pri témer nemenné nabídce jsou vyšší ceny. Odpovední politici jsou prekvapeni, že ve chvíli, kdy zacaly zasahovat síly volného trhu, zacíná se liberalizace hroutit. Nekterí kritikové proto požadují návrat ke státem kontrolovanému monopolu, jiní prosazují cílenou kontrolu cen. Ochránci prírody, a nejen oni, se však na tento vývoj dívají pozitivne. Vyšší ceny by totiž konecne mohly pohnout více Kalifornanu k tomu, aby zacali energií šetrit.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info