Se záplavami zápasí v Maďarsku tisíce lidí

Se záplavami zápasí v Madarsku tisíce lidí

Evakuace lidí z oblastí postižených záplavami v Madarsku pokracuje. Škody již presáhly šest miliard forintu (asi 830 milionu korun).

BUDAPEŠT - Približne 90 lidí z obce Körös-Tiszazug nedaleko mesta Csongrád v jihovýchodní cásti Madarska bylo vcera nuceno opustit své domovy, protože vodohospodári ocekávají, že vysoká hladina reky Tisy v této oblasti muže zpusobit zaplavení jejich obydlí. Už zacátkem týdne musely úrady evakuovat pres 4300 lidí, kterí jsou umísteni ve školách, telocvicnách, ale také v rodinách. V záplavami postižených oblastech východního Madarska je situace ponekud klidnejší, nebyly hlášeny žádné mimorádné události. Vodohospodári informovali, že hladina Tisy nad mestem Szolnok klesá, zatímco na jih od tohoto mesta, vzdáleného jen 80 kilometru od Budapešti, stále stoupá.

Škody jdou do milionu dolaru

Hladina Tisy se v Szolnoku v noci pohybovala kolem 1038 centimetru a odborníci ocekávají, že asi v polovine týdne bude kulminovat. Na zpevnování hrází pracovalo v pondelí kolem 20 000 lidí, pricemž náklady na záchranné práce už prekrocily 600 milionu forintu (více než dva miliony USD) za den. Jak uvedlo budapeštské ministerstvo zemedelství, škody zpusobené letošními záplavami už dosáhly približne šesti miliard forintu (více než 22 milionu dolaru). Podle státního tajemníka ministerstva zemedelství Károlyho Tamáse velké škody zpusobila voda na zemedelské pude, ale také na zveri. Podarilo se sice zachránit nekolik set kusu srncí zvere a zajícu, mnoho zvírat však zustalo v zaplavených oblastech a jsou odsouzena k úhynu.

ctk, zah

Fotografie:

Desetitisíce lidí v zaplavených oblastech Madarska pracují na zpevnení protipovodnových hrází

AP

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info