Rozvolňování klečových porostů
27.10.2005 | ÚZPI
V těchto dnech probíhá v blízkosti křižovatky U Čtyř pánů v západních Krkonoších první fáze odstraňování vybraných keřů borovice kleče. Důvodem rozvolňování kosodřeviny ve vrcholových partiích Krkonoš jsou střety s jinými významnými přírodními fenomény. V 18. a 19. století byly na některých místech krkonošských hřebenů vykáceny původní mozaikovité porosty kosodřeviny na získání ploch pro pastvu a sklizeň sena v rámci tzv. budního hospodaření. Ve druhé polovině 20. století byla snaha tyto porosty rekonstruovat novými výsadbami. Na některých místech však byla kleč sázena v pravidelných řadách a hlavně příliš hustě.
Postupným rozrůstáním stále více omezuje, místy dokonce ohrožuje na bytí, společenstva se vzácnými druhy rostlin krkonošské arktoalpinské tundry, např. jestřábníky, arniku, koniklec, náholník. Ohroženy jsou i geomorfologické lokality, např. brázděné a polygonální půdy, putující kamenné bloky. Rozrůstáním kleče dochází k jejich mechanickému poškozování. Proto Správa KRNAP přistoupila na vytipovaných lokalitách k postupné redukci výsadeb, kdy je část keřů odstraňována a odtěžená dřevní hmota odvážena mimo území národního parku.
Rozvolňování se bude týkat výhradně novodobých výsadeb z období druhé poloviny 20. století. Při regulačních zásazích bude zároveň přihlíženo ke zdravotnímu stavu kleče. Přednostně budou odstraněny keře poškozené bejlomorkou borovou a houbovým onemocněním. Výsledkem této redukce výsadeb by mělo být opětovné vytvoření mozaikových porostů kosodřeviny, podobných jako v době ještě před prvními zásahy člověka. Vzhledem k tomu, že dotčené lokality se nacházejí v I. zóně Krkonošského národního parku, byla na tuto redukci výsadeb vydána výjimka Ministerstva životního prostředí.
Další články v kategorii Ekologie
- Ministr Červený vystoupí v OSN na téma udržitelného rozvoje. ČR je v plnění cílů na 10. místě ze 169 států (10.07.2026)
- Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody (10.07.2026)
- Nový výzkum VÚK ukazuje, že zámecké parky chrání přírodu tam, kde okolní krajina selhává (08.07.2026)
- MENDELU jako jediná česká univerzita vyšle svůj experiment na evropský raketoplán Space Rider (08.07.2026)
- Symbolický návrat: Zoo Hodonín zahájila zarybňování nového pavilonu přesně pět let po tornádu (07.07.2026)
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)

Tweet



