Řeku Tisu opět zasáhly jedy z důlní havárie v Rumunsku

Právo 13.3.2000

Reku Tisu opet zasáhly jedy z dulní havárie v Rumunsku

BUKUREŠT/BUDAPEŠT (CTK, aa, ivi) - Šest týdnu po rozsáhlé ekologické katastrofe s únikem kyanidu v severním Rumunsku postihlo nyní stejnou oblast další znecištení - v dusledku záplav uniklo z dolu v oblasti Baia Mare kolem 20 tisíc tun kalu znecištených težkými kovy, které v sobotu dorazily do Madarska.

Už v pátek vecer vydaly agentury zprávu rumunského ministerstva životního prostredí, že tání snehu a dva dny vytrvalých deštu zpusobily povodne, pri nichž se protrhla hráz nádrže odpadních vod státního dolu Baia Borsa.

Vzniklou prurvou dlouhou 25 a vysokou 10 metru unikla do blízkých rek Vaser, Viseu a z nich pak do Tisy voda, kontaminovaná težkými kovy.

Úroven olova v zasažených rekách byla podle ministerstva ctyrikrát vyšší než prípustných 0,05 miligramu na litr vody, povolený limit zinku byl prekrocen nejméne šestnáctkrát, podle rumunského rozhlasu až 50krát.

"Je neprijatelné, že rumunské úrady nám v této velmi težké situaci neposkytují patricné údaje," prohlásil v sobotu madarský ministr ochrany životního prostredí Pál Pepó v rozhovoru pro rozhlas. Rovnež vládní poverenec pro Tisu János Gönczy agenture PTI tvrdil, že Madarsko nedostalo informace o kontaminaci Tisy od Rumunska, ale z Ukrajiny, pres jejíž území tato reka rovnež protéká. Podle vysokého predstavitele madarského ministerstva životního prostredí Jánose Borbelyho, jejž citovala agentura AP, rumunské úrady mely informovat, že do reky unikla i urcitá dávka kyanidu. Rumunské zdroje to však poprely.

Gönczy vyjádril obavy, že težké kovy zamorí pitnou vodu v povodí Tisy a proniknou i do potravních retezcu, ale podle vedoucího cinitele rumunského úradu pro životní prostredí Dunaje Andreie Svoronose by se škodliviny nemusely dostat tak daleko jako kyanid pred pul druhým mesícem, protože mohou klesnout ke dnu. "Zcela urcite se nedostanou do Dunaje," prohlásil Svoronos.

Do župy Szabolcs dorazil už v sobotu madarský ministr životního prostredí Pál Pepó. Zatím je ohrožena pitná voda 13 mest a obcí, ve kterých žije asi 22 tisíc obyvatel.

V nedeli rumunské ministerstvo životního prostredí oznámilo, že koncentrace težkých kovu v Tise tri dny po protržení hráze klesla pod limity, které pripouští EU. Podle ministra Tomici bylo rovnež identifikováno 41 dolu, které predstavují nebezpecí pro životní prostredí; jejich provozovatelé prý budou muset oznámit, jaká opatrení ciní proti ekologickým haváriím. Výkonný reditel dolu Baia Borsa Staicu Balanescu oznámil, že oprava protržené hráze si vyžádá až tri mesíce.

Do Rumunska v nedeli vecer dorazila námestkyne nemeckého ministra životního prostredí Gisela Altmannová, jež hodlá v pondelí navštívit místa vzniku nynejší havárie. V Madarsku, kam kontaminovaná voda Tisy dorazila v sobotu vecer, jsou v pondelí ocekáváni tri experti OSN, kterí mají zhodnotit vzniklou situaci.

Zasažená Tisa si musí pomoci sama

Podle nekterých madarských expertu je treba nechat regeneraci reky Tisy, z níž po zamorení rumunským kyanidem pred pul druhým mesícem vymizel všechen život, na prírode. Csaba Aradi, bývalý reditel národního parku Hortobágy, pripomíná, že podobné prípady se už staly i jinde ve svete a na nápravu situace neexistuje univerzální recept.

"Clovek muže prírode pomoci, ale príroda si to musí vyrešit predevším sama," rekl Aradi v rozhovoru pro madarský magazín HVG. Odborník vyjádril prekvapení, že z reky po katastrofe vytahovali i takové ryby, které tam vubec nepatrí, napríklad amury. Aradi je však presvedcen, že z bocních a slepých ramen se mohou dostat do Tisy takové druhy ryb a dalších živocichu, které budou schopny se rychle rozmnožovat.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info