Registr znečišťování může firmy motivovat
30.09.2005 | Hospodářské noviny
Poslední zářijový den spouští ministerstvo životního prostředí internetové stránky integrovaného registru znečištování (IRZ) (www.irz.cz). Zájemci na nich najdou konkrétní údaje o znečištění životního prostředí, způsobené konkrétními podniky. "Informace o míře znečišťování musí podniky ze zákona hlásit a ministerstvo životního prostředí je začne od dnešního dne zveřejňovat", uvedl vedoucí oddělení integrované prevence a omezování znečištění životního prostředí ministerstva Jan Maršák v pořadu Otázka dne na ČR1 - Radiožurnálu.
"Na pravdivost informací bude i nadále dohlížet Česká inspekce životního prostředí", ujistil Maršák s tím, že za poskytnutí nepravdivých údajů nebo neoznámení míry znečištění do IRZ hrozí podnikům sankce.
Zveřejnění informací o znečišťování by podle ministerstva mohlo mít pro firmy motivační charakter. "Databáze je sestavena na základě vypouštěných látek, to znamená, že v tuto chvíli jsou v registru podniky, které překročily určité míry znečištění. Podniky by tak v budoucnu měly směřovat k zavádění novějších technologií, které vyprodukují méně emisí. Potom by nemusely do integrovaného registru znečišťování ohlašovat", uvedl Maršák.
Užitečnost zveřejňování informací o množství vypouštěných škodlivin se podle ministerstva již ukázala v zahraničí. "Ze strany firem dochází k celkovému snižování množství vypouštěných emisí a také sami občané se více zapojují do ochrany životního prostředí", uzavřel Maršák.
Další články v kategorii Ekologie
- Ministr Červený vystoupí v OSN na téma udržitelného rozvoje. ČR je v plnění cílů na 10. místě ze 169 států (10.07.2026)
- Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody (10.07.2026)
- Nový výzkum VÚK ukazuje, že zámecké parky chrání přírodu tam, kde okolní krajina selhává (08.07.2026)
- MENDELU jako jediná česká univerzita vyšle svůj experiment na evropský raketoplán Space Rider (08.07.2026)
- Symbolický návrat: Zoo Hodonín zahájila zarybňování nového pavilonu přesně pět let po tornádu (07.07.2026)
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)

Tweet



