Referendum nemůže změnit postoj rakouské vlády k Temelínu

Podpisové referendum nemůže samo změnit postoj rakouské vlády

Rakouské podpisové referendum, které by bylo možná lépe nazývat petiční akcí, nemá, i kdyby dosáhlo předpokládané účasti více než jednoho miliónu voličů, samo o sobě sílu ovlivnit nějak politiku vídeňské vlády.

Podle rakouské ústavy jediným praktickým důsledkem podpisového referenda je, že v případě účasti více než stovky tisíc voličů se návrhem v plebiscitu musí zabývat rakouský parlament. "K tomu však nebylo třeba pořádat referendum, stačilo k tomu pět hlasů poslanců rakouského parlamentu," poznamenal sarkasticky německý deník Süddeutsche Zeitung.

Také lidová strana kancléře Wolfganga Schüssela, která s protitemelínským referendem pořádaným Svobodnými nesouhlasí, dává najevo, že je připravena jeho výsledek ignorovat. "Počet hlasů nijak neovlivní význam referenda," uvedl dokonce předseda poslaneckého klubu lidové strany Andreas Khol.

Tomu, že by referendum mohlo něco změnit, nevěří ani většina samotných voličů. Podle průzkumu, který byl včera zveřejněn ve Vídni, si 57,5 procenta Rakušanů nemyslí, že by referendum mohlo zabránit uvedení Temelína do provozu a pouze pětina lidí je přesvědčena o opaku.

O tom, že referendum má v nejlepším případě význam jako průzkum veřejného mínění, sloužící k vyvinutí tlaku na parlament a vládu, se mohli Rakušané v minulých letech přesvědčit několikrát. Ukázalo se to u dvou nejúspěšnějších podpisových referend, z nichž jedno se konalo v roce 1982 proti výstavbě Konferenčního centra ve Vídni a druhé v roce 1997 za zákaz prodeje geneticky upravených potravin. I když se iniciátorům podařilo sesbírat v případě kongresového centra téměř milión čtyři sta tisíc podpisů a v plebiscitu proti genetickým potravinám milión dvě stě tisíc podpisů, parlament oba návrhy v následné debatě zamítnul.

"Myslím si, že už teď je jisté, že jsme jen vyhodili tři sta milionů šilinků, které nás to referendum stálo," říká jeden z vídeňských signatářů petice. "Ale nesouhlas s Temelínem a atomovými elektrárnami jsem prostě musel vyjádřit," dodává.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info