Pytláci

Prakticky na stejném místě, na kterém byla letos v únoru nalezena upytlačená kamzice v okolí Křížového Buku, nalezli lesáci tuto sobotu hlavu jelena a jeden odřezaný běh. Také jelen skončil rukou pytlákovou. Otu Buršíka, zástupce vedoucího lesní správy v Rumburku, který zbytky upytlačeného jelena nalezl, nejprve v lese upoutala stopa po zvířecí srsti. Asi po dvaceti metrech pak narazil na odřezanou jelení hlavu.

"Pytlák jelena odtáhl na místo, kde ho mohl nerušeně vyvrhnout. Později se pro něj, zřejmě s posilou, vrátil," řekl Buršík. Podle něj se pro zvěř museli vrátit čtyři lidé. A to ve dne: "Já sám, který terén dobře znám, bych si v noci netroufal. Je to o zlomení nohou. S ohledem na těžký terén a váhu zvířete jelen mohl mít okolo 120 kil ho k autu, kterým ho odvezli, museli táhnout čtyři lidé," tipoval Ota Buršík. Podle něj měly oba případy mnoho společného: "Jednak místo, za druhé jak upytlačenou kamzici, tak tohoto jelena, zpracovával odborník, který má zkušenosti s bouráním zvěřiny."

Podle Buršíka drzost pytláků v poslední době vzrůstá: "Před deseti lety jsme měli případy, kdy zvěř stříleli pytláci ze silnice z aut. Aby někdo pytlačil uvnitř lesa, to jsme zaznamenali až v poslední době." Svá slova Ota Buršík doložil výčtem upytlačených kusů z posledních let. "Je smutné, že ačkoliv vždy uvědomíme policii a podáme trestní oznámení na neznámého pachatele, nepodařilo se dosud ani jeden případ pytláctví odhalit. V kritických místech hlídkujeme téměř nepřetržitě, podezření na několik lidí máme, ale zatím nám chybějí důkazy."

Podle Buršíka je nejvíce případů pytláctví vždy v jarních měsících. "Zvěř je hájená a o zvěřinu je velký zájem," řekl a dodal, že zpřísněná legislativa pytláctví nejenom neomezila, ale paradoxně rozšířila: "Podle současných veterinárních zákonů nemůže veterinář dát na zvěřinu atest, jestliže zpracovatel nemá zvláštní zařízení na její bourání. Pokud vím, žádná z restaurací v okrese takové zařízení nemá. Takže zbývají jediné dvě možnosti. Nakupovat drahé maso například od společnosti Interlov, nebo porušovat zákon. V tomhle Češi předstihli i Evropskou unii. Například v Rakousku mají institut tzv. domovního prodeje, kdy stačí, aby odstřelený kus prohlédl odborník, kterým kterým nemusí být nutně ani veterinář."

Ota Buršík vysvětlil, jaký je postup v Čechách: "Tady musí myslivec zvěřinu prodat do výkupu. Projde několika rukama a na konci řetězce je balíčkované maso tři až čtyřikrát dražší, než by bylo od myslivce. A i když podle novely zákona je pytlákem nejenom ten, kdo zvěř uloví, ale i ten kdo ji přechovává tedy i hostinský, zisk je z nelegálního obchodování tak velký, že za to riziko zřejmě stojí," vysvětlil.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info