Pytláci bývají agresivní

U rybníků a řek se stále objevují pytláci. Když je někdo načape, daří se jim většinou utéct. Nebo se jednoduše nachytat nenechají.

Benešovsko Ä Firma Líšno, s. r. o., která má na starosti rybníky na Benešovsku a v blízkosti Prahy, stále bojuje s pytláky. Vedoucí rybářské výroby Lubomír Trněný připouští, že po prázdninách se situace zlepšila. Odjeli Pražáci a ostatní rekreanti. Místní mají větší strach jít pytlačit. Vědí, že pracovníci Líšna, s. r. o., rybáře pravidelně kontrolují. Přesto se občas najde někdo, kdo není ochoten zaplatit povolenku. Posledního pytláka se podařilo zadržet zhruba před dvěma týdny. "Hodně spolupracujeme s policií, městskou i státní. Někteří pytláci jsou totiž vzpurní, brání se," uvedl Lubomír Trněný s tím, že největší problémy s pytláctvím přetrvávají v okolí Prahy. Líšno, s. r. o., prostřednictvím Hlasu Bystřice vydalo upozornění: "Zpřísnili jsme kontroly na rybnících, které patří naší společnosti. Jména pytláků budeme nuceni zveřejnit v Hlasu Bystřice nebo v okresních novinách." Pytláci se často objevují v Konopišti nebo Černém lese. Potvrdil to Josef Bechyňovský z Českého rybářského svazu. Říká, že tyto dva rybníky skýtají možnost rychle se skrýt. Málokdy tak stráž pytláka chytne při činu. "Volají nám lidé, že vidí někoho pytlačit, ale než na místo dorazí stráž, pytlák zmizí," řekl Josef Bechyňovský. Na dodržování rybářského řádu dbá rybářská stráž. Jedná se o složku z civilního obyvatelstva, má statut veřejného činitele. Její členové byli nedávno proškolení, a to referátem lesního hospodářství Okresního úřadu Benešov. Šéfem stráže je Pavel Otruba.

POZOR!

Pytláctví je trestný čin. Podle novely zákona č. 92/1998 Sb. ten, kdo neoprávněně loví zvěř nebo ryby, bude potrestán odnětím svobody až na dva roky nebo peněžitým trestem nebo zákazem činnosti nebo propadnutím věci.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info