Pryč s olověnými broky u rybníka

Chemizace přírodního prostředí je jednou z největších škod, které člověk páchá na přírodě. Lidských činností, které po sobě zanechávají nebezpečné látky v přírodě, je řada. Přitom mnohé z nich jsou kuriózní. Co takhle například otrava olovem, které se do vody dostane z broků vystřílených při lovu vodní pernaté zvěře? Zdá se vám to neuvěřitelné? A vidíte, je to tak.

Přiznám se, že sám jsem byl asi před patnácti lety velmi překvapen, když na semináři o výzkumu vodního ptactva dnes již bohužel zesnulý inženýr Urbánek, mimochodem jeden z našich největších znalců života kachen, upozorňoval na případy, kdy samci kachny divoké jsou neplodní, protože v jejich těle je příliš mnoho olova. A to se do něj dostalo z vody, v níž leží velké množství broků vystřílených při honech.

Je to svým způsobem pochopitelné, vždyť broků při lovu napadá do vody rozhodně mnoho a rok za rokem se v rybníce kumulují, až dosahují docela pěkného množství. Ohrožení vodních živočichů je pak nasnadě. Trvalo to určitou dobu, než toto nebezpečí vstoupilo do podvědomí veřejnosti. Dnes již naštěstí na tuto skutečnost reaguje i zákonný předpis. Nově schválený zákon o myslivosti, který má číslo 449/2001 Sb. v par. 45 ods. 1 písmeno w), zakazuje používat k lovu vodního ptactva olověných brokových nábojů.

Je nutno říci, že toto ustanovení hodnotí ornitologové jako velký přínos dotčeného zákona a doufají, že bude beze zbytku plněno a jeho dodržování přísně a efektivně kontrolováno. U nás na Tachovsku, kde jsou honitby s velkým množstvím rybníků, by to mělo být samozřejmostí.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info