První kniha z Labských pískovců je jen začátkem

První kniha z Labských pískovcu je jen zacátkem

PRÍRODA / Po tesarících by mohli následovat treba mekkýši nebo ptáci

DECÍNSKO - Chránená krajinná oblast Labské pískovce spolecne ve spolupráci s Muzeem mesta Ústí nad Labem a Okresním úradem v Ústí nad Labem vydalo knihu s názvem Tesaríci v Labských pískovcích. Jde o publikaci, na které pracovali pracovníci CHKO LP ve spolupráci s dalšími dvaceti entomology celé dva roky.

Autori knihy, Pavel Benda a Václav Vysoký pri práci na knize dali dohromady nekolik entomologu z celého okresu Decín, kterí pred tím o sobe vubec nevedeli a založili entomologický klub pri Labských pískovcích. Podle Bendy, zoologa Národního parku Ceské Švýcarsko, se o území Labských pískovcu dríve moc nevedelo, proto zacala CHKO LP s podrobným monitoringem všeho živého, co zde roste a žije.

Pri pruzkumech se zjistilo, že v okrese jsou druhy tesaríku, o kterých se nepredpokládalo, že by zde vubec žili. Po shrnutí všech údaju se zámer vydat knihu prezentoval Okresnímu úradu v Ústí nad Labem, který každorocne na podobné úcely uvolnuje urcité množství financních prostredku. Úredníkum se nápad líbil, proto poskytli dotaci ve výši osmdesát tisíc korun.

Tesaríci v Labských pískovcích je první publikací, která podrobne zpracovává území Labských pískovcu a podle Pavla Bendy není rozhodne poslední. Pripravovat se budou i další. Mohlo by jít o mekkýše, ptáky nebo napríklad vážky. O tom ješte není pevne rozhodnuto.

Kniha není volne dostupná na trhu, ale lze ji sehnat na dvou místech v Ústí nad Labem, a to v muzeu a na okresním úradu. Dalším prodejním místem je Správa Národního parku Ceské Švýcarsko v Krásné Lípe.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info