První kniha z Labských pískovců je jen začátkem
01.06.2000 | Děčínský deník
První kniha z Labských pískovcu je jen zacátkem
PRÍRODA / Po tesarících by mohli následovat treba mekkýši nebo ptáci
DECÍNSKO - Chránená krajinná oblast Labské pískovce spolecne ve spolupráci s Muzeem mesta Ústí nad Labem a Okresním úradem v Ústí nad Labem vydalo knihu s názvem Tesaríci v Labských pískovcích. Jde o publikaci, na které pracovali pracovníci CHKO LP ve spolupráci s dalšími dvaceti entomology celé dva roky.
Autori knihy, Pavel Benda a Václav Vysoký pri práci na knize dali dohromady nekolik entomologu z celého okresu Decín, kterí pred tím o sobe vubec nevedeli a založili entomologický klub pri Labských pískovcích. Podle Bendy, zoologa Národního parku Ceské Švýcarsko, se o území Labských pískovcu dríve moc nevedelo, proto zacala CHKO LP s podrobným monitoringem všeho živého, co zde roste a žije.
Pri pruzkumech se zjistilo, že v okrese jsou druhy tesaríku, o kterých se nepredpokládalo, že by zde vubec žili. Po shrnutí všech údaju se zámer vydat knihu prezentoval Okresnímu úradu v Ústí nad Labem, který každorocne na podobné úcely uvolnuje urcité množství financních prostredku. Úredníkum se nápad líbil, proto poskytli dotaci ve výši osmdesát tisíc korun.
Tesaríci v Labských pískovcích je první publikací, která podrobne zpracovává území Labských pískovcu a podle Pavla Bendy není rozhodne poslední. Pripravovat se budou i další. Mohlo by jít o mekkýše, ptáky nebo napríklad vážky. O tom ješte není pevne rozhodnuto.
Kniha není volne dostupná na trhu, ale lze ji sehnat na dvou místech v Ústí nad Labem, a to v muzeu a na okresním úradu. Dalším prodejním místem je Správa Národního parku Ceské Švýcarsko v Krásné Lípe.
Další články v kategorii Ekologie
- Vyšetřování vyvezení stovek tun odpadu z Německa do Česka je téměř u konce (27.01.2026)
- Den čisté energie: Bioplynové stanice EFG ukazují cestu k cirkulární energetice (27.01.2026)
- Kvalita vody ve Znojemské přehradě už je stejná jako před pondělním únikem kejdy (26.01.2026)
- Běluha severní byla po 40 letech opět spatřena u nizozemského pobřeží (22.01.2026)
- Z bioplynové stanice na Rychnovsku uniklo tekuté hnojivo, hasiči postavili hráze (22.01.2026)
- Šebestyán navrhl vládě, aby se vodní infrastruktura počítala do obranných výdajů (22.01.2026)
- Poodří má novou přírodní rezervaci Jistebnické mokřady. Do orlího hnízda uvidíte z vlaku (21.01.2026)
- Do Dyje na Znojemsku se z protržené jímky dostala kejda (20.01.2026)
- Zálohování nápojových obalů zavedlo 18 zemí Evropy (20.01.2026)
- Byznys z modrých kvítků láká Indii. Vsadila na pěstování speciální byliny (19.01.2026)

Tweet



