Proč je česká masokostní moučka bezpečná

Na určité nebezpečné úvahy o možném riziku našich masokostních mouček odpovídá Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR.

Česká masokostní moučka je bezpečná především proto, že se na našem území nevyskytla ani nemoc šílených krav ani scrapie(skrejpí) neboli klusavka ovcí. Proto tedy těla uhynulých zvířat a jatečný odpad zpracovávaný asanačními podniky neobsahují infekční priony - původce tohoto onemocnění.

Toto tvrzení opírá Státní veterinární správa ČR o skutečnost, že všechna nemocná zvířata, u kterých byla vzhledem k věku a klinickým příznakům onemocnění nervového systému provedena laboratorní vyšetření na nemoc šílených krav (bovinní spongiformní encefalopatii - BSE), byla negativní.

I přes tuto skutečnost jsou v asanačních podnicích zpracovávána těla uhynulých zvířat při teplotách 133 °C, tlaku 3 bary po dobu 20 minut, tedy při parametrech, jejichž účinnost na infekční priony dosud žádná vědecká autorita oficiálně nezpochybnila, a to nejen od roku 1990, ale již od roku 1962, kdy byly tyto parametry (130 - 140 °C, 3 bary, 30 minut) zavedeny veterinární vyhláškou č. 154/1961 z důvodů ničení sporulujících bakterií, zejména clostridií. Stejným způsobem jsou po roce 1990 vyráběny masokostní moučky i v členských zemích EU, jejímž parametrům odpovídá i výroba masokostních mouček v ČR.

Přesto, že jsou takto zpracovávána těla uhynulých zvířat, která neobsahují infekční prion, je zakázáno takovouto moučku zkrmovat zvířatům, která jsou považována za vnímavá, tj. přežvýkavcům. A to postupně nařízením ústředního ředitele SVS ČR z června 1991 a nakonec zákonem o krmivech č. 91/1996 Sb. a prováděcími vyhláškami k němu - č. 194/1996 a č. 256/1997.

Prohlašovat takovouto masokostní moučku za smrtící, jak to činí Zemské noviny a Slovo, je nejen absurdní nesmysl, ale takovéto prohlášení má minimálně charakter poplašné zprávy. Zkoumání takovýchto zpráv z tohoto pohledu přísluší ovšem jiným orgánům.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info