Problémy s pitnou vodou? Dalších 50 projektů za více než 80 milionů dostalo zelenou
12.11.2020 | Ministerstvo životního prostředí
Další desítky obcí postižených suchem získaly podporu na vybudování či zkapacitnění nových zdrojů pitné vody, jiným z nich ulehčí získaná dotace shánění peněz na projektovou přípravu vodohospodářských projektů, jako je výstavba vodovodu, přivaděče, čistírny odpadních vod či související kanalizace.
Sucho v posledních letech pocítilo mnoho domácností. Vody ve studnách je málo a není tak kvalitní jako dříve. Na mnoha místech proto pracují na tom, aby se situace zlepšila. Pomáhají jim v tom dotace z rezortu životního prostředí.
Ministr životního prostředí Richard Brabec aktuálně schválil další sérii projektů z Národního programu Životní prostředí. Přes 80 milionů korun přiteče do více než padesáti míst a s nimi i lepší voda. Například ve Vráži posílí vodárenskou soustavu, v Jahodově vybudují doplňkový zdroj vody a v Chotovinách napojí vodní vrt. „Dotace cílíme do oblastí, kde je to aktuálně nejvíce potřeba. Pomáháme obcím s akutními problémy, aby opakovaně nemusely řešit potíže s náhradním zásobováním pitnou vodou,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec. I to je jeden z důvodů, proč MŽP podporuje podobné projekty prakticky nepřetržitě od roku 2016.
Kromě vrtů a nových zdrojů na podporu dosáhlo také několik obcí, kterým chybí vodovod nebo přivaděč a rozhodly se tento handicap řešit. Schválená dotace jim totiž umožní financovat kompletní přípravu projektů na jejich vybudování. Peníze na vlastní realizaci budou moci v příštím roce získat z Operačního programu Životní prostředí 2021–2027. Třeba v Řehlovicích se chystají zavést vodovod do místní části Nové Stadice, kde dosud chyběl.
„K těmto prvním úspěšným obcím se brzy přidají další. Výzva stále běží a došlé projekty vyhodnocujeme průběžně. Pokud se prostředky nevyčerpají dříve, bude možné žádost podat až do 29. ledna příštího roku,“ informuje ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman a dodává, že obce mohou na potřebnou dokumentaci získat až 90 % způsobilých výdajů.
K dispozici jsou stále i dotace na nové zdroje pitné vody, kde příjem žádostí končí v polovině prosince. Žádat je možné v Národním programu Životní prostředí a výše dotace může dosáhnout až tří milionů korun.
Více informací k výzvě na zdroje pitné vody
Více informací k výzvě na projektovou přípravu
Kontakt pro média
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



