Přikrmování zvěře stojí miliony

Zvěř ve sto deseti honitbách klatovského okresu začali přikrmovat členové mysliveckých sdružení a ostatní uživatelé honiteb na území klatovského okresu. Potvrdil to jednatel Okresního mysliveckého spolku v Klatovech Pavel Martin.

"S přikrmováním by se mělo začínat nikoli, až začne zvěř strádat, ale už v době, kdy se sklidí poslední obilí. Díky tomu si vytvoří pro své tělo dostatečné zásoby, takže do zimního období, kdy je potravní nabídka v přírodě opravdu nízká, jde připravena a má vytvořeny dostatečné zásoby tuku. S přikrmováním by se mělo začít nejpozději v září, i když jinak se přikrmuje zvěř vysoká a jinak třeba srnčí," poznamenal Pavel Martin.

Důležité je nejen včas zahájit přikrmování, ale také ve správnou chvíli jej ukončit. Například jádrem by se neměla vysoká zvěř krmit od ledna vůbec. V opačném případě se vystavují uživatelé honiteb vzniku nebezpečí škod na porostech. Přísun jádra totiž zvyšuje spotřebu jiných látek, které zvěř získává okusováním stromků.

Letos zaplatí uživatelé honiteb v okrese Klatovy za přikrmování zvěře 6,7 milionu korun, přičemž stát neposkytne ani korunu. Stejně tak neobdrží myslivecká sdružení peníze ze státní pokladny na medikované krmení, kterým se přikrmuje na konci ledna.

"Také toto je dost nákladná záležitost. Zhruba sto kusů srnčí zvěře spotřebuje pětikilogramové balení za čtrnáct set korun. Stát přikrmování zvěře přikazuje zákonem, ale obstarat finanční prostředky si musí uživatelé sami,"doplnil Pavel Martin.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info