Přemnožení zvěře škodí lesům

Finanční výnosy z myslivosti nepokrývají státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) ani zdaleka náklady spojené s ochranou lesních porostů před škodami, které způsobuje přemnožení lesní zvěře. Vyplývá to ze zkušeností oblastního inspektorátu LČR ve Frýdku-Místku, který ročně do ochrany lesních porostů investuje více než 17 mil. korun, avšak na poplatcích z honiteb, za odstřel zvěře myslivci či za prodej zvěřiny mají ročně výnos necelých šesti miliónů. Také analýza škod páchaných v lesích zvěří ukazuje, že meziročně v posledních dvou letech se ztráty lesů kvůli tomu zvýšily údajně o 27 procent. Takové údaje však považují za přehnané někteří pracovníci přímo na polesích v působnosti Oblastního inspektorátu LČR ve Frýdku-Místku. Tři z nich (nechtěli však být jmenováni) shodně soudí, že drastické snížení stavu lesní zvěře po roce 1989 je přehnané.

"Les musí žít i zvěří, neměl by žít prázdnotou a mohl by mnohem více sloužit rozvoji myslivosti," řekl nám jeden z nich a dodal, že sám považuje některé tyto statistiky za přehnané. Podle lesních odborníků z OI LČR Frýdek-Místek páchá největší škody na lesních porostech spárkatá zvěř, která přemnoží-li se, spásá mladé výhony lesních porostů a poškozuje stromy okusem kůry, což bývá nejčastější příčinou jejich pozdějšího napadení škůdci. Z tohoto důvodu se LČR starají o provoz a údržbu mnoha obor, v nichž je zajišťována kvalitní ochrana porostů před škodami páchanými zvěří. Porosty jsou v nich chráněny nejen mechanicky, ale také repelentními postřiky a speciálními nátěry zabraňujícími okusování kůry. Podle lesních odborníků napomáhá udržování stavů zvěře ve státních lesích na únosné úrovni myslivost. V působnosti frýdecko-místeckého inspektorátu se zde v průměru ročně odstřelí 520 jelenů, 820 kusů srnčí zvěře, 50 daňků a stejné množství muflonů. Podle lesníků, kteří se naší redakci anonymně svěřili se svými pochybnostmi o výsledcích statistik škod páchaných zvěří, však lze těmto škodám na lesních porostech předcházet dokrmováním lesní zvěře zejména v zimním období.

"To v minulých desetiletích patřilo k dobrému bontonu lesnictví i myslivosti," řekl nám jeden z nich a připomněl, že myslivci v minulých desetiletích mohli k tomuto účelu nakupovat dotované obilniny.

"Tytam jsou doby, kdy i žáci škol sbírali ohromné množství žaludů a kaštanů, jimiž jsme lesní zvěř přikrmovali," dodal. Na území, spravovaném OI LČR ve Frýdku-Místku existuje 48 honiteb, z nichž čtyři desítky jsou pronajímány mysliveckým sdružením a osm z nich slouží jako režijní honitby, v nichž právo myslivosti vykonávají sami lesníci. V současné době přežívá v lesích na severovýchodě České republiky 768 kusů jelení, 2312 kusů srnčí, 209 kusů daňčí a 125 kusů mufloní zvěře. V Beskydech je hlášen také výskyt ohrožených druhů zvěře, jako jsou rysi, krkavci, čáp černý, podle očitých svědectví sem migrují medvědi a také vlci. Správa OI LČR zahrnuje výměru 78 000 hektarů státních lesů na území větší části Beskyd, části Podbeskydské pahorkatiny, Hornomoravského úvalu a rovněž část Slezské nížiny. Stranou nezůstávají ani Vsetínské a Hostýnské vrchy. Z větší části se lesy této oblasti nacházejí ve Chráněné krajinné oblasti Beskydy a menší části zasahují na území CHKO Poodří.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info