Pozor na letní rizika
09.08.2009 | SVS ČR
Za zdravotní problémy prakticky ve většině případů může nedostatečná hygiena a z toho vyplývající druhotná kontaminace potravin. Zejména v místech, kde v uplynulých týdnech došlo k záplavám. Všechny potraviny znečištěné záplavovou vodou je třeba zlikvidovat. Potraviny v neporušených obalech, například konzervy, lze využít, ale obal musí být účinně dezinfikován!
V takovýchto oblastech může problémy působit například leptospiróza. Průběh onemocnění je rychlý, tj. akutní, ale může být i chronický, projevuje se záněty jater, ledvin, nervovými příznaky, těhotné ženy mohou dokonce potratit.
Leptospiry jsou baktérie, jejich zdrojem jsou prakticky všudypřítomní hlodavci, především potkani, kteří mohou svou močí znečisti uložené potraviny. Leptospiry pronikají do těla neporušenou sliznicí či kůží. Tedy nejlepší je opět prevence, důsledná hygiena, zejména v „polních podmínkách“, například na letních táborech. V případě podezření samozřejmě vždy vyhledat lékařskou pomoc.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další články v kategorii Ekologie
- Návrh ANO ruší vrchní státní dozor MŽP nad lesy, ochránci přírody krok kritizují (05.05.2026)
- Evropská komise rozhodla o vynětí dovozu kůže z nařízení o odlesňování (05.05.2026)
- Jak může každý z nás pomoci opylovačům? Osm tipů pro naše zahrady (30.04.2026)
- Myslivci ve Zlínském kraji začali využívat drony k ochraně mláďat při sečích (27.04.2026)
- Nejsilnější El Niňo za poslední roky bude letos sužovat Asii, varují předpovědi (27.04.2026)
- Sehnat půdu v Praze není pro malé farmáře problém, chybí jim metodika (27.04.2026)
- Švýcarské fondy podpoří udržitelný turismus i posílení biodiverzity. České projekty si rozdělily téměř miliardu korun (26.04.2026)
- Italské úřady vyšetřují úhyn 18 vlků v národním parku, mají podezření na otravu (25.04.2026)
- Jak budeme pečovat o českou přírodu v blízké budoucnosti? První návrh Národního plánu na obnovu přírody je nyní otevřený k připomínkám veřejnosti (24.04.2026)
- Požárů skládek odpadů přibývá, příčinou může být i špatné třídění (24.04.2026)

Tweet



