Požár v bolivijské Amazonii zničil už 100.000 hektarů pralesa
21.09.2005 | Ekolist.cz
Již 100.000 hektarů porostů zničil lesní požár, který dva týdny řádí v severobolivijské Amazonii. Plameny ohrožují také město Riberalta poblíž hranice s Brazílií. Podle agenturních informací se živel zatím nedaří dostat pod kontrolu. Klidné počasí v posledních dvou dnech alespoň pomohlo zpomalit postup plamenů. S ohněm zápasí 300 vojáků, záchranáři i místní lidé.
V departementu Beni, který nyní sužuje nejhorší sucho za poslední desítky let, hodlá bolivijská vláda vyhlásit stav ohrožení. Oheň ohrožuje stotisícové město Riberalta, které nejvíce prosperovalo v 19. století v době kaučukového boomu. Město už je zahaleno kouřem a jeho obyvatelé mají potíže s dýcháním. Ohnisko požáru je od Riberalty vzdáleno asi 25 kilometrů.
Požár postihl 440 rodin chudých rolníků. Podle odhadů shořelo již 100.000 hektarů tropického pralesa a oheň způsobil škody na zvěři i kulturách, upozornil prefekt Beni. Plameny zachvátily plantáže s ovocnými stromy a více než 50 hektarů, na nichž rostly jedinečné druhy.
Lesní požár také paralyzoval leteckou dopravu v oblasti, kam jinak vede pouze jedna asfaltová silnice a několik menších pozemních komunikací.
Pro přesné stanovení rozsahu škod bude nutné využít satelitních snímků, sdělila ministryně pro udržitelný rozvoj Martha Bozová. Zatím nebyla zjištěna ani příčina požáru, ačkoliv rolníci v dobách sucha nezřídka sami vypalují lesní porosty, aby získali obdělávatelnou půdu.
Další články v kategorii Ekologie
- Ministr Červený vystoupí v OSN na téma udržitelného rozvoje. ČR je v plnění cílů na 10. místě ze 169 států (10.07.2026)
- Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody (10.07.2026)
- Nový výzkum VÚK ukazuje, že zámecké parky chrání přírodu tam, kde okolní krajina selhává (08.07.2026)
- MENDELU jako jediná česká univerzita vyšle svůj experiment na evropský raketoplán Space Rider (08.07.2026)
- Symbolický návrat: Zoo Hodonín zahájila zarybňování nového pavilonu přesně pět let po tornádu (07.07.2026)
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)

Tweet



