Povodně v Maďarsku donutily vládu k mimořádným výdajům

BUDAPEŠŤ - Situace na rozvodněných řekách severovýchodního Maďarska byla i včera velmi vážná. Řeka Tisa přesáhla u Tokaje kolem čtvrté hodiny ráno o pět centimetrů doposud rekordní naměřené hodnoty a její hladina se pohybovala na úrovni 899 centimetrů. Kulminace se očekává na úrovni 1020 centimetrů, a proto se úřady včera připravovaly na nejhorší.

Řešením povodňové situace v ohrožených oblastech severovýchodního Maďarska se včera v Budapešti již podruhé na mimořádném zasedání zabýval kabinet premiéra Viktora Orbána.

Vláda vyčlenila 37,3 miliard forintů na boj proti povodním. Za tímto účelem bude snížen rozpočet všech ministerstev o 2,1 % a tyto prostředky budou okamžitě převedeny na ministerstvo vnitra.

Třetí, nejvyšší stupeň pohotovosti platí v Maďarsku na 1342 kilometrů dlouhém úseku v povodí řek Tisa, Bodrog a Slaná. Do záchranných prací se zapojilo přes 7500 lidí, kteří podél Tisy a přilehlých toků zpevňují hráze a pomáhají při evakuaci ohrožených obyvatel. Doposud bylo evakuováno 99 lidí, zejména z ohrožených oblastí měst Sárospatak, Szegi, Olaszliszka, Bodrogolaszi a Sárazsadány.

čtk

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info