Poslanci hodlají zakázat kyanid
23.02.2000 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 23.2.2000
Poslanci hodlají zakázat kyanid
Praha - Skupina poslancu sociální demokracie a KDU-CSL pripravuje návrh novely horního zákona, podle které by bylo zakázáno používat pri težbe zlata nebezpecné kyanidy. Poslanecká snemovna by se mela návrhem zabývat na jare. "S touto myšlenkou prišlo Hnutí Duha po nedávné ekologické katastrofe v Rumunsku," rekl poslanec Jan Bláha (CSSD), který se na príprave novely podílí. Pokud parlament používání kyanidu skutecne zakáže, mohlo by to velmi zkomplikovat situaci firmám, které se dosud nevzdaly plánu na težbu zlata v Cechách. "Kyanidové loužení je už sto let hlavní metodou získávání zlata z horniny," uvedl Karel Seidl, zástupce spolecnosti Greenwich Resources, která by chtela težit zlato v Mokrsku u Slapské prehrady. "Zakázat jakoukoliv technologii na základe emocí pod vlivem nedostatecných informací o ekologické havárii považuji za scestné," dodal Seidl. František Hájek, reditel spolecnosti TVX Bohemia dulní, která by chtela otevrít zlatý dul v Kašperských Horách, také nepokládá poslaneckou iniciativu za rozumnou. "Obecne se dá samozrejme zakázat všechno, ale neštestí v Rumunsku nebylo chybou kyanidu. Mohla tam být použita treba zastaralá technologie. V Jílovém u Prahy se do roku 1969 težilo zlato také kyanidem a dnes o tom vlastne nikdo neví," rekl Hájek. Dodal, že v republice se rocne zpracuje na tri tisíce tun kyanidu, napríklad na úpravy kovu. Firma TVX pritom oznámila, že pri težbe zlata v Kašperských Horách - pokud by byla povolena - kyanid nepoužije. Návrh poslancu zakázat používání kyanidu naopak podporuje ministr životního prostredí Miloš Kužvart. Jeho úrad ostatne zakázal veškeré pruzkumy zlata v zemi a o prípadné težbe nechce ani slyšet. "Poslanecký návrh považuji za rozumný," rekl Kužvart. "Nikdo z nás urcite nechce, abychom i u nás meli jednou neco podobného, jako se odehrálo v Rumunsku."
MILAN HULÍNSKÝ, PAVEL BAROCH
Další články v kategorii Ekologie
- Ochránci přírody sekali rákosí na Novém rybníku, práci jim ulehčil mráz (17.01.2025)
- Konec jednorázových obalů v EU. Do pěti let mají zmizet minikečupy, cukr i smetánky (14.01.2025)
- Liberecký kraj zvýší podporu projektů na zadržení vody. Nově podpoří ochranu hospodářských zvířat před vlkem (12.01.2025)
- Generace Z se učí omezovat plýtvání potravinami, výzkumníci pro její edukaci využijí interaktivní aplikaci i spolupráci s influencery (10.01.2025)
- Mravenci si vedou knihy zášti psané feromony (10.01.2025)
- Thajsko zakázalo dovoz plastového odpadu, chce omezit nebezpečné znečištění (10.01.2025)
- Syntetická hnojiva mají negativní dopad na klima a krajinu, uvedli odborníci (09.01.2025)
- První pozorování námluv žraloků obrovských ukázalo kousání i pronásledování (09.01.2025)
- Rakušané se rozčilují nad zálohami na PET lahve. A Němci se jim smějí (09.01.2025)
- Malému primátu tamarínu pestrému hrozí vyhynutí. Jeho přežití závisí na zeleni brazilského města (09.01.2025)