Poľovníctvo a príroda Nitra 2000

POLOVNÍCTVO A PRÍRODA NITRA 2000

Obdobná akce jako byla výstava NATURA VIVA 2000 probehla ve dnech 17. - 25. cervna t. r. na Slovensku. V areálu výstavište Agrokomplex v Nitre se konala celostátní myslivecká výstava s mezinárodní úcastí POLOVNÍCTVO A PRÍRODA - NITRA 2000, v rámci které byla vystavena kolekce nejsilnejších trofejí zvere ulovené na Slovensku ponejvíce v letech 1995 - 1999. Letošní rocník výstavy, která se koná stejne jako u nás v petiletých cyklech, mel navíc slavností nádech: v roce 2000 slaví Slovenský polovnícky zväz - hlavní organizátor akce - 80. výrocí svého vzniku.

Cíl výstavy POLOVNÍCTVO A PRÍRODA byl stejný jako u vetšiny akcí tohoto typu: prezentovat chovatelské výsledky a predvést ochranárské snahy myslivcu široké verejnosti. Na výstave tak byly k videní nejen nejsilnejší trofeje Slovenska, ale soucasne i dioráma s preparáty zvere a zvírat v jejich prirozeném prostredí - od biotopu z nížinných oblastí po vysokohorská stanovište. Vše doprovázely obrazové tabule informující nemysliveckou verejnost o náplni práce praktických myslivcu.

VÝSTAVA TROFEJÍ

Usporádání trofejí clenením podle kraju a v rámci nich poté podle druhu zvere v mnohém pripomínalo letošní výstavu v Lysé nad Labem.

Vetšine expozic jednotlivých kraju jednoznacne dominovaly trofeje jelení zvere. Místní jelení zver nezapre svuj puvod ani úživnost slovenských honiteb, což se spolehlive projevuje na její kvalite. Na výstave tak bylo skutecne co obdivovat. Celkem 33 trofejí hodnotitelská komise ocenila zlatou medailí. Nejsilnejší (235,36 b. CIC) byl jelen ulovený v roce 1998 lovcem E. Machyniakem v okrese Brezno (Banskobystrický kraj).

Pozornost návštevníku zákonite poutaly trofeje cerné zvere. Zde stojí za zmínku minimálne zbrane knoura, kterého ulovil v roce 1992 v okrese Vranov nad Toplou (Prešovský kraj) lovec J. Szanyi. Tyto zbrane komise ohodnotila na 156,25 b. CIC, což znamená, že se zaradily na druhé místo v celosvetovém žebrícku za rekordní zbrane knoura z Bulharska (158,20 b. CIC). Za pozornost stojí i to, že silnému slovenskému knourovi byl prisouzen vek 10 let. Komise ocenila celkem 82 trofejí cerné zvere zlatou medailí.

Mezi srncími trofejemi nešlo prehlédnout paružky ocenené 183,95 b. CIC. Štastným lovcem byl M. Celústka, který srnce ulovil v roce 1998 v okrese Senica (Trnavský kraj).

Dále bylo možné videt silné trofeje danku (nejsilnejší 211,67 b. CIC) a muflonu (nejsilnejší 227,55 b. CIC). Vše doplnovala pestrá kolekce trofejí šelem - lebek medveda, vlka, rysa, kocky divoké, lišky a jezevce.

NABÍDKA FIREM A DOPROVODNÝ PROGRAM

Prezentace obchodních firem na výstavách tohoto typu je dnes bežnou záležitostí. Nejinak tomu bylo i na výstave POLOVNÍCTVO A PRÍRODA, kde mely komercní firmy vyhrazený zvláštní pavilón. Zde si návštevníci mohli prohlédnout a vybrat zboží oblecením a obuví pocínaje, pres zbrane, náboje, dalekohledy až po další nejruznejší pomucky pro lov. Stánky dalších firem mohli návštevníci nalézt i v pavilónu trofejí, kde krome toho organizátori soustredili ostatní vystavovatele - školy, ucilište, výzkumné ústavy nebo delegace zahranicních mysliveckých svazu - Chorvatska, Litvy, Madarska a CR. Celkem se výstavy zúcastnilo 61 vystavovatelu ze Slovenska a výše uvedených státu, kterí meli své stánky a expozice rozložené na ploše 4300 m2.

Pro návštevníky, kterí se nabažili prohlídkou trofejí a stánky obchodních firem, organizátori pripravili rozsáhlý doprovodný program, ve kterém nechybely ukázky vábení jelenu v podání letošních domácích mistru Evropy ve vábení jelenu, ukázky myslivecké kynologie a sokolnictví, módní prehlídky, ukázky hry na lesnice nebo promítání mysliveckých videofilmu.

Návštevnost i spokojené obliceje návštevníku svedcily o tom, že se organizátoru podarilo prípravu výstavy dobre zvládnout.

ZEPTALI JSME SE ...

Ing. Jozefa Herze, CSc., clena výstavního výboru

Po kolikáté již v Nitre probíhá celonárodní myslivecká výstava?

V Nitre se myslivecké výstavy konají již od roku 1980, kdy ve zdejším areálu probehla první, tehdy "federální", myslivecká výstava. Další cesko-slovenská výstava se zde konala v roce 1990. O pet let pozdeji, v roce 1995, jsme zorganizovali v podstate druhou celonárodní výstavu, protože první se konala již v roce 1958 v Bratislave. Lze tedy ríci, že POLOVNÍCTVO A PRÍRODA 2000 je již tretí výstavou tohoto typu porádanou na Slovensku, letos navíc s mezinárodní úcastí.

Jak probíhaly prípravy letošní výstavy trofejí?

Letošní výstavu jsme pripravovali více než rok. Podarilo se nám zde soustredit približne 1300 trofejí získaných od roku 1995, i když musím ríci, že hodnocených trofejí bylo daleko více. Všechny jsou uvedeny v katalogu. Dále jsou zde vystaveny i špickové trofeje ze zvere ulovené pred rokem 1995, protože letos slavíme jubileum - 80. výrocí založení jednotné myslivecké organizace na Slovensku a chteli jsme návštevníkum ukázat to nejlepší, co naše honitby lovcum vydaly. K videní jsou rovnež ruzné raritní a abnormální trofeje.

Co dalšího zde mohli návštevníci videt?

Krome trofejí se zde prezentují ruzné instituce, školy, výtvarné umení, kultura. Pravidelne probíhá i doprovodný program - ukázky vábení jelenu, módní prehlídka, v rámci které deláme anketu mezi návštevníky. Jednotlivé predvádené modely jsou prihlášené do souteže o jednotný myslivecký oblek. Návštevníci mohou zhlédnout ruzné ukázky výcviku loveckých psu a loveckých dravcu. Samozrejme nechybí ani prodejní stánky obchodních firem.

Jaký je o výstavu zájem?

Zájem predcil naše ocekávání. V prvních dnech (sobota a nedele, 17. a 18. 6. - pozn. red.) se sice pocítalo s velkou návštevou, ale tolik návštevníku jsme necekali. A rovnež v pracovních dnech je návštevnost na solidní úrovni.

Mohl byste na záver srovnat výstavy NATURA VIVA 2000 a POLOVNÍCTVO A PRÍRODA 2000?

Obe výstavy je možné celkove hodnotit shodne velmi pozitivne. Jednotlivé výstavy trofejí mely svá specifika, daná rozdílnými prírodními a historickými podmínkami obou státu: na výstave NATURA VIVA 2000 byla vystavena kolekce silných trofejí muflonu, u nás na Slovensku tvorí základ trofeje jelení a cerné zvere.

Ohledne doprovodných akcí si myslím, že výstavy byly rovnocenné. Pouze v komercní cásti bylo na ceské výstave zastoupeno více firem, což je dáno zrejme vetším poctem myslivcu v Cesku v porovnání se Slovenskem. Na Slovensku také není tolik výrobcu ci obchodních firem, kolik jich existuje u vás. Obecne si však myslím, že obe výstavy se pripravují v podobném duchu, protože vycházíme ze stejného základu. Dríve jsme je organizovali spolecne, dnes se konají v každé z našich zemí zvlášt stejné výstavy, ale v menším rozsahu.

Dekujeme za rozhovor

Ing. David Vaca, Ph.D., Ing. Oto Lasák

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info