Plýtvání potravinami vážně škodí přírodě
31.08.2008 | tyden.cz
Likvidace zbytků potravin znečišťuje švédské životní prostředí podobně jako například 460 tisícvytápěných rodinných vil nebo 700 tisíc automobilů.
Vyplývá to z nové studie švédského výzkumného institutu SIK, podle nějž by konec plýtvání s potravinami měl přibližně stejný přínos, jako kdyby ze švédských silnic zmizel každý sedmý automobil.
V závěrech studie je uvedeno, že Seveřané vyhodí plných 27 procent potravin, které nakoupí, přičemž v přibližně přibližně v 18 procentech jde o potraviny stále ještě jedlé. Téměř pětina švédských potravinových nákupů tedy skončí v popelnici i přesto, že na těchto potravinách vůbec nic závadného není.
Z jednotlivých druhů se ve Švédsku nejvíc vyhazují ovoce a zelenina, především brambory. Následují těstoviny, mléčné výrobky, maso a ryby. Průzkum ukázal, že velká část těchto odpadků pochází z talířů, na něž si strávníci naložili příliš vysoké porce. Mezi dalšími poznatky zaujala i skutečnost, že starší generace plýtvají potravinami stejně jako generace mladší. Šetrnost babiček z první poloviny minulého století se tedy zdá být minulostí, neboť současní prarodičové již pocházejí hlavně z éry poválečného rozkvětu a dostatku.
Další články v kategorii Ekologie
- Evropská komise rozhodla o vynětí dovozu kůže z nařízení o odlesňování (05.05.2026)
- Jak může každý z nás pomoci opylovačům? Osm tipů pro naše zahrady (30.04.2026)
- Myslivci ve Zlínském kraji začali využívat drony k ochraně mláďat při sečích (27.04.2026)
- Nejsilnější El Niňo za poslední roky bude letos sužovat Asii, varují předpovědi (27.04.2026)
- Sehnat půdu v Praze není pro malé farmáře problém, chybí jim metodika (27.04.2026)
- Švýcarské fondy podpoří udržitelný turismus i posílení biodiverzity. České projekty si rozdělily téměř miliardu korun (26.04.2026)
- Italské úřady vyšetřují úhyn 18 vlků v národním parku, mají podezření na otravu (25.04.2026)
- Jak budeme pečovat o českou přírodu v blízké budoucnosti? První návrh Národního plánu na obnovu přírody je nyní otevřený k připomínkám veřejnosti (24.04.2026)
- Požárů skládek odpadů přibývá, příčinou může být i špatné třídění (24.04.2026)
- Z IROP se zatím podpořilo 222 projektů vzniku zeleně a vody za 4,8 miliardy Kč (24.04.2026)

Tweet



