Pešán: Greenpeace nemají pravdu

Povinnost označovat všechny geneticky upravené potraviny (GMO) v rámci právě diskutované novely zákona o potravinách tak, jak to požadují aktivisté Greenpeace, by podle místopředsedy zemědělského výboru parlamentu Jaroslava Pešána znamenalo pro spotřebitele manipulovaný výběr. Uvedl to v rozhovoru pro AGRIS.

Požadavky Greenpeace jdou podle jeho slov nad rámec praxe označování potravin v Evropské unii. Nařízení Rady a Evropského parlamentu č. 258/97 o potravinách nového typu totiž podle Pešána rozlišuje mezi potravinami, které GMO obsahují nebo v nich zůstávají a potravinami, které sice byly z GMO vyrobeny, ale již je neobsahují. Znamená to, že v obchodech by měly být označeny pouze potraviny patřící do první kategorie. "Není přitom stanovena povinnost, že daná potravina byla z GMO vyrobena," zdůraznil Pešán a s tím, že "v tomto směru jde návrh novely zákona o potravinách nad rámec legislativy EU".

Pokud by byly podle Pešána požadavky Greenpeace do novely zákona zakotveny, znamenalo by to, mimo jiné, také impuls ke zvýšení cen potravin. Potravina by totiž musela být značena v každé ukončené etapě své výroby, kterých je u řady potravin několik. Tím by se výrobcům zvyšovaly náklady, které by pak museli promítnout do cen svých produktů.

Podle dřívějšího vyjádření bioložky Evy Pekárkové, členky spolku Sisyphos, přitom nejde ve sporu o označování potravin o posouzení případných skutečných rizik, které je jistě na místě, nýbrž "o domnělá nebezpečí, předkládaná z postoje předběžné opatrnosti. Tak lze ovšem zabrzdit jakýkoli technický pokrok, třeba výrobu nových účinných léčiv," konstatovala Pekárková.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info