Peníze z EU zůstávají někdy nevyužity

Vztah s Evropskou unií pomocí Národního operačního plánu označují někteří východočeští podnikatelé za další centralizaci.

"V čerpání prostředků Evropské unie vás předhonila i Litva," konstatoval pro náš list Ramiro Cibrián, vedoucí Delegace Evropské komise v České republice. Náš stát má podle něj velký deficit v přípravě kvalitních projektů, které by umožnily masivnější čerpání financí z unijních fondů. Týká se to hlavně oblasti životního prostředí. Uvedená slova zazněla na v pořadí již šestém kulatém stolu, spojeném s následnou diskusí s obyvateli, který se konal v Pardubicích. Hlavního řečník Cibrián se do města na soutoku Labe a Chrudimky těšil na příjemnější "ovzduší" než to, které mu připravili vinaři při jeho návštěvě Jihomoravského kraje.

Z Evropské unie sice přichází až 170 miliónů eur ročně, ale často nejsou využity. Mnohým českým malým a středním podnikům tak nenávratně unikly peníze z fondu Phare, uvedl dále Cibrián. Hodně se také diskutovalo o vztahu regionů k Evropské unii. Přístupová kapitola číslo 21 Regionální politika totiž zatím není s Bruselem uzavřena.

"Snažíme se, abychom tuto kapitolu uzavřeli ještě za španělského předsednictví v Radě Evropské unie, které končí 30. června," potvrdil Cibrián. V této souvislosti vystoupil hejtman Pardubického kraje Roman Línek s myšlenkou, aby s unií vyjednávaly přímo kraje, a nikoliv - v některých případech - jejich dvojice či trojice pospojované do regionů soudržnosti tak, aby vyhověly parametrům pro ideální velikost unijních statistických jednotek NUTS II, jež jsou základem pro budoucí příjem financí ze strukturálních fondů Evropské unie. Právě Region soudržnosti Severovýchod má být u nás největší. Tvoří jej Pardubický, Královéhradecký a Liberecký kraj.

"V podobné situaci bylo Řecko, kde se od sdružování krajů upustilo a každý kraj má váhu samostatné NUTS II," uvedl Línek. Poměrně negativní reakci mezi zástupci významných podniků kraje vyvolala informace, že do roku 2006 se bude regionální politika k Bruselu řídit jedním Národním operačním plánem, který už Ministerstvo pro místní rozvoj předalo Evropské komisi. "Osm zamýšlených operačních plánů podle jednotek NUTS II by se už nepodařilo připravit, a tak chceme kapitolu 21 co nejdříve uzavřít," sdělil Tomáš Nejdl z tohoto ministerstva.

"Jde o další centralizaci. Při reformě bylo slibováno, že po zániku okresů zeštíhlí i ministerstva a většina kompetencí bude v krajích. Ministerstva narůstají a naše problémy třeba s dopravní obslužností budou vyjednávat z Prahy lidé, kteří ani nevědí, kde hledat Vysoké Mýto na mapě," uvedl generální ředitel Karosy Vysoké Mýto Rudolf Černý. V tom ho podpořil i generální ředitel lanškrounské firmy AWX Jiří Skála. Po uzavřené diskusi u kulatého stolu Ramiro Cibrián absolvoval v doprovodu hejtmana setkání s občany a setkal se zástupci odborů a ženských organizací. Navštívil i pardubické Seniorcentrum, aby neopomenul, jak řekl, tuto nedostatečně informovanou skupinu lidí.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info