Peníze na výrobu bionafty ještě jsou

Přestože se výrobci metylesteru řepkového oleje (MEŘO) - suroviny pro výrobu bionafty, obávají nedostatku peněz, kterými stát tuto výrobu podporuje, finanční prostředky na dotace výroby MEŘO údajně ještě jsou.

Jak totiž dnes uvedl v rozhovoru pro Agris Oldřich Jeníček z ministerstva zemědělství, stát letos stanovil z důvodu snížené dotační podpory výrobcům MEŘO limity na množství státem podporované výroby. "V současné době jsou tyto limity rozepsané pro červenec, a z prostředků, které jsme zatím letos ušetřili, rozepíšeme limity i na srpen. V září už ale mnoho peněz nebude," konstatoval Jeníček.

Ministerstvo zemědělství vyčlenilo na dotace pro výrobu bionafty pro letošní rok 460 milionů korun, v loňském roce to ale bylo zhruba 1,2 miliardy korun. Podle dominantního výrobce MEŘO v ČR, akciové společnosti Setuza, však letošní podpora vystačí pouze do poloviny roku. Od října by měla dotace výrobcům MEŘO a výrobcům finálního produktu - bionafty, směřovat ze Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). "Třetí čtvrtletí ale není finančně pokryté," domnívá se tisková mluvčí Setuzy Marie Logrová.

O nedotované MEŘO přitom není podle jejích slov na domácím trhu zájem. Setuza se proto pokusila najít nové trhy, což se podařilo v Německu, kam vyvezla od počátku roku do května zhruba pět tisíc tun MEŘO. To ale považuje ministr zemědělství Jan Fencl za důkaz, že výrobu MEŘO není nutné dotovat, a další prostředky na jeho podporu nehodlá uvolnit. To pro Agris ministr potvrdil v úterý 12. června na Obilnářském fóru v Havlíčkově Brodu.

V loňském roce se v ČR vyrobilo zhruba 70 000 tun MEŘO, z toho 48 000 tun v provozech Setuzy. V letošním roce vzrostly zpracovatelské kapacity přibližně na 100 000 tun, výrobci MEŘO ale tyto kapacity vytěžují z necelých 50 procent, protože na víc podpora státu nestačí.

Dotace na výrobu bionafty mají zajistit její cenovou konkurenceschopnost vůči klasické motorové naftě, která je levnější. Bionafta je ale palivo šetrnější k životnímu prostředí, a její výroba může zajistit v ČR odbyt zhruba pro 300 000 tun řepky. MEŘO se na složení bionafty podílí 31 procenty, zbytek paliva tvoří motorová nafta.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info