Papírna má šanci být v seznamu UNESCO
26.01.2001 | Silvarium
Velké Losiny - Ruční papírna ve Velkých Losinách na Šumpersku je jednou z pětice památek, u nichž bude Česká republika během deseti let usilovat o zapsání na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Proslulá výrobna, jejíž součástí je i muzeum papíru, je jedním ze závodů Olšanských papíren. Kulturní památkou byla vyhlášena už v 70. letech a letos se má dostat mezi národní kulturní památky. "Tuto poctu si papírna rozhodně zaslouží. Vždyť papír se tu vyrábí nezměněnou technologií už čtyři sta let a výroba nikdy nebyla přerušena," řekla ředitelka papírny Blanka Dittrichová. Věk papírny je odvozen od nejstarší známé průsvitky, která byla nalezena na rukopisu trhové smlouvy z roku 1596. Moderní doba přinesla jedinou změnu: vstupní surovinou už nejsou staré hadry, ale bavlněný odpad z přádelen a lněná surovina používaná i k výrobě cigaretového papíru. V minulém roce prošla přes síta čerpačů papírovina pro deset tun ručního papíru. Téměř polovina putuje do zahraničí, zejména do USA. Mezi největší tuzemské zákazníky patří prezidentská kancelář. Na ručním papíru z Velkých Losin je napsána i smlouva o vstupu České republiky do NATO.
Zdroj: www.silvarium.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Od srpna 2026 začnou platit první klíčové povinnosti PPWR. Jste připraveni? (26.06.2026)
- Odborníci a rybáři odlovili z rybníka v Kroměříži téměř 2700 invazních sumečků (25.06.2026)
- Česká inspekce životního prostředí má nového ředitele, stal se jím Pavel Straka (25.06.2026)
- Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně slaví 30 let: Pilíř české energetiky a vyhledávaný technický unikát je ve výborné kondici (25.06.2026)
- Ochránci přírody chtějí zakázat vstup na vrch Stohánek v Ralsku, turisté ho ničí (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)

Tweet



