Ohlédnutí za výstavou NATURA VIVA 2000

Chtělo by se říct, jedna mezinárodní výstava končí, ať žije budoucí myslivecká výstava. Bylo pravidlem, že vždy po pěti letech Českomoravská myslivecká jednota dříve Český myslivecký svaz ve spolupráci se státním orgánem řídícím myslivost a ostatními organizacemi představoval nejen výsledky chovatelské práce myslivců, ale i průřez celou mysliveckou činností. Dnes nelze předvídat do budoucnosti, zda se podaří výstavu podobného typu jako byla ta v Lysé nad Labem v témže rozsahu uspořádat. Lze si však jen přát, aby se tak skutečně stalo. Ne proto aby si Českomoravská myslivecká jednota jako realizátor výstavy udělal čárku za splněnou akcí, ale proto, aby znovu mohla takováto výstava svojí výpovědí oslovit širokou mysliveckou i nemysliveckou veřejnost.

Hodnocení Mezinárodní myslivecké výstavy NATURA VIVA 2000 ponechám na návštěvnících výstaviště v Lysé nad Labem. Sám však z pohledu dlouhých let pořádaných výstav mohu říci, že byla dobrá, že splnila i očekávání všech těch, kteří svými finančními, materiálními i duchovními hodnotami přispěli k jejímu uspořádání. Samozřejmě, že výstava - jako každá akce - má své chyby. Některé běžný návštěvník ani nezaregistruje, nevnímá - ale jsou i takové nedostatky, kterých bychom se měli v budoucnu vyvarovat.

Tady bych se chtěl omluvit všem těm, kteří marně sháněli katalog výstavy v pondělí odpoledně a v úterý dopoledne. Dále jsme si vědomi též toho, že je třeba pro příště nově koncipovat členění katalogu tak, aby byl více přehledný a dalo se v něm okamžitě a bez problému orientovat. Rovněž bych se chtěl touto cestou omluvit Vám všem - nejen za Českomoravskou mysliveckou jednotu, ale též za majitele a vedení výstaviště v Lysé nad Labem - kteří jste se v sobotu dne 27. května nedostali anebo museli dlouho čekat na vpuštění do areálu výstaviště či při nákupu vstupenek.

V tomto bodě však nenesou odpovědnost jenom ti, které jsem výše jmenoval. Již před zahájením výstavy jsme ve všech článcích v Myslivosti žádali, abyste ne všichni, resp. převážná většina zájemců o zhlédnutí výstavy nepřijížděla první sobotu po jejím zahájení a záměrně jsme neuspořádali v tuto sobotu žádný "krajový den" a žádali jsme, aby se myslivci z jednotlivých regionů soustředili v Lysé nad Labem právě ve dnech, kdy "krajové dny" byly vyhlášeny a zhlédli tak i vystoupení, která jednotlivé okresní myslivecké spolky pro své členy zabezpečily. Bohužel se tak nestalo a je také škoda, že nebyla využita ani možnost zakoupení předplatných vstupenek od Výstaviště Lysá nad Labem pro hromadné zájezdy, za což neneseme rovněž žádnou vinu. Kolaps, který v sobotu dne 27. května nastal by se již nikdy neměl opakovat.

Chtěl bych při této příležitosti jménem celé Českomoravské myslivecké jednoty poděkovat všem návštěvníkům za ukázněnost, za vztah a uznání, které jste vyjadřovali při návštěvě jednotlivých stánků našich i zahraničních vystavovatelů, ale též bych chtěl poděkovat desítkám našich myslivců, kteří nám zapůjčili své trofeje a další exponáty výstavy a samozřejmě i těm členům, kteří s entuziasmem pomohli trofeje a exponáty svážet, hodnotit, instalovat výstavu a posléze ji i likvidovat.

Naše poděkování patří výstavišti v Lysé nad Labem, jejímu majiteli, ale také všem jeho pracovníkům, kteří se nám s obrovským zájmem po dlouhou dobu výstavy věnovali. Myslím, že uspořádání první mezinárodní výstavy v Lysé nad Labem bude i pro ně inspirací pro pořádání dalších podobných výstav.

Poděkování patří též členům hodnotitelských komisí našich okresních mysliveckých spolcích a též ústřední hodnotitelské komisi - včetně zahraničních expertů. Výstava by se zcela jistě nemohla uskutečnit bez patronace Mezinárodní organizace pro myslivost a ochranu zvěře, ale též Federace mysliveckých svazů při zemích EU, ale též Ministerstva zemědělství ČR, které se významnou měrou podílelo na jejím uskutečnění. Bohužel trošku mě zaráží, že nikdo z čelních představitelů orgánu, který myslivost řídí, nenašel cestu na zahájení ani na ukončení výstavy, ačkoliv byli řádně a včas pozváni.

Je pro mne milou povinností poděkovat všem našim přátelům, kamarádům, známým, ale i představitelům firem, které s myslivostí a s přírodou souvisí, ale i těm, kde myslivost je jen na okraji jejich zájmu, ale kteří pochopili, že bez jejich pomoci nejsme schopni tak náročnou výstavu v rozsahu výstaviště v Lysé nad Labem v současných podmínkách uskutečnit. Naše snaha byla představit všechny firmy, všechny organizace i jednotlivce, kteří v rámci zabezpečení propagace svých firem nebo organizací přispěli ať již finančně nebo materiálně na uspořádání výstavy NATURA VIVA 2000.

Propagaci jednotlivých sponzorů jsme instalovali na dvaceti plošných tabulích, a to nejen na samotném výstavišti v Lysé nad Labem v jednotlivých halách, ale na všech doprovodných akcích, které v souvislosti s výstavou byly pořádány. a to ať to bylo sympozium "Současnost a perspektivy oborních chovů zvěře na prahu třetího tisíciletí" v Letohrádku Hvězda v Praze anebo v oboře lesní správy kanceláře prezidenta republiky v Lánech nebo sympozium na téma "Vliv hraběte Františka Antonína Šporka na českou a evropskou myslivost" rovněž v nově rekonstruovaném Letohrádku Hvězda v Praze a na zámku Kuks. ale též i závěrečný galavečer v Národním domě na vinohradech v Praze pro všechny účastníky sympozií, konferencí, zahraniční účastníky a vystavovatele - tam všude byli i ti, kteří nám pomohli, tam všude byly jejich firmy propagovány.

Na fotografiích, které jsou součástí tohoto článku, výstavu ještě znovu připomínáme. Možná s určitou nostalgií, ale jako milou vzpomínku na její průběh. A také chceme, aby ti, kteří se nemohli výstavy zúčastnit, si udělali alespoň malý obrázek o tom, co vše na této mezinárodní výstavě bylo k vidění.

Lze také říci, že účastí na výstavě NATURA VIVA 2000 byl vyjádřen i vztah jednotlivců či skupin k myslivosti a k přírodě a nedílně i k tomu, čím tato zájmová kategorie oslovuje širokou občanskou veřejnost. a účast vedoucích představitelů Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR a Diplomatického sboru zcela jasně odráží výše uvedené.

Velice jsme se rozmýšlel při psaní tohoto článku, zda mám osobně jmenovat Vás všechny, kteří jste nám pomohli - je Vás veliké množství a proto díky Vám všem.

Výstavy jsou a budou nedílnou součástí práce každé organizace. Ty myslivecké jsou bohatší o to, že vyjadřují vztah člověka k přírodě, uvádějí do souvislosti všechny činnosti naší práce a tak mohou oslovovat širokou skupinu veřejnosti, věnovat pozornost mládeži a všem těm, kteří mají přírodu rádi, mají rádi zvěř a chtějí ji uchovat i pro další generace.

Vladimír BROUKAL

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info