Odborníci mají radost z výskytu netopýrů
04.07.2003 | Českolipský deník
Stavy netopýrů sledují u nás pracovníci muzea.
"V současné době monitorujeme na Českolipsku celkem tři tzv. letní kolonie netopýrů a provádíme jejich průběžné kontroly, například jak dopadlo jejich rozmnožování, počty a zdravotní stav," řekl ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě ing. Zdeněk Vitáček.
"Je pro nás potěšitelné zjištění, že došlo v letošním roce k mírnému nárůstu počtů netopýrů, zejména u nejrozšířenějšího netopýra velkého," uvedl Vitáček a dodává, že s ohledem na ochranu těchto vzácných tvorů, nebude upřesňovat konkrétní lokality hnízdišť.
Ředitel také lidem vzkazuje, že pokud mají problémy s hnízdištěm netopýrů ve svém domě nebo okolí, aby kontaktovali pracovníky muzea v České Lípě.
"Problémy by neměli lidé řešit sami radikálně tím, že je budou třeba zabíjet, vykuřovat nebo plašit, ale pouze ve spolupráci s odborníky. Netopýři mohli například zahnízdit v rodinných domech, chalupách, ve stodolách a podobně. Je důležité, aby lidé věděli, že jim v žádném případě nemají zatarasovat únikové otvory, protože by v uzavřeném prostoru netopýři i jejich mláďata uhynuli hladem. Lidem často říkáme, ať nám raději zavolají a společně pak najdeme řešení," dodal ing. Zdeněk Vitáček.
Další články v kategorii Ekologie
- Symbolický návrat: Zoo Hodonín zahájila zarybňování nového pavilonu přesně pět let po tornádu (07.07.2026)
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)
- ČIŽP představila na VědaFestu 2026 moderní technologie pro ochranu přírody (02.07.2026)
- CHKO Soutok ukázal obnovu přírody. Odpůrci se ale nevzdali, půjdeme do extrému, volají (02.07.2026)
- Miska vody může o tomto víkendu zachránit životy. Pomozte vyčerpaným divokým zvířatům (02.07.2026)
- Přes 1 200 škol z Recyklohraní ukazuje, že vzdělávání k udržitelnosti má v Česku své místo. Pátý ročník Celoroční EKO hry zná své vítěze (02.07.2026)

Tweet



