Ochránci přírody se věnují i údržbě travnatých ploch
14.01.2005 | Českolipský deník
Pracovníci Chráněné krajinné oblasti Lužické hory se dlouhodobě podílejí na realizaci různých projektů týkajících se zejména větší ochrany přírody. "Správa CHKO Lužické hory zajišťuje mimo jiné i kosení a likvidaci travní hmoty z několika desítek hektarů luk a mokřadů. Bez těchto zásahů by na loukách, které nejsou vhodné pro zemědělskou činnost, vymizelo množství chráněných a ohrožených druhů rostlin, zejména vstavačovitých, ale i jiných, vázaných právě na toto prostředí," vysvětlil vedoucí CHKO Lužické hory ing. Tomáš Besta.
V lesnické části nelze opomenout ani záchranu původní populace jedle bělokoré, kterou CHKO eviduje a společmě s pracovníky Lesů ČR organizuje sběr semen a její pěstování. "Pro zvýšení druhové pestrosti a stability organizujeme opatření v lesních porostech, která jsou nad rámec zákonné povinnosti, a platné lesní hospodářské plány. Jedná se zejména o dosadby cenných listnatých dřevin, hlavně jilmů, javorů, jasanů a buků a ochranu výsadby před škodami zvěří," dodal Besta. Opatření se provádějí v nejcennějších částech CHKO, např. v přírodních rezervacích Klíč a Studený vrch a v okolí přírodní památky Ledová jeskyně Naděje na Cvikovsku. Na úseku péče o chráněné a ohrožené druhy organizují ochránci přírody podporu hnízdních možností výrobou budek pro sýce rousného a drobné pěvce.
Další články v kategorii Ekologie
- Ministr Červený vystoupí v OSN na téma udržitelného rozvoje. ČR je v plnění cílů na 10. místě ze 169 států (10.07.2026)
- Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody (10.07.2026)
- Nový výzkum VÚK ukazuje, že zámecké parky chrání přírodu tam, kde okolní krajina selhává (08.07.2026)
- MENDELU jako jediná česká univerzita vyšle svůj experiment na evropský raketoplán Space Rider (08.07.2026)
- Symbolický návrat: Zoo Hodonín zahájila zarybňování nového pavilonu přesně pět let po tornádu (07.07.2026)
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)

Tweet



