Ochránci přírody se nebojí nákazy od divokých ptáků
31.10.2005 | Právo
Obezřetnost a opatrnost, ale ne šíření paniky, takový je přístup Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava k humbuku kolem ptačí chřipky. Názor dokládají posudky odborníků. Nádrže Vodního díla Nové Mlýny figurují ve schématech hrozby šíření ptačí chřipky jako jeden z kritických bodů na našem území. Prostřední z trojice jezer je určeno výhradně jako ptačí rezervace, slouží jako oblíbená zastávka stěhovavých ptáků. „Zatím jsme nepřijali žádné mimořádné opatření. Naši lidé vědí, jak postupovat při nálezu uhynulého ptáka,“ uvedl vedoucí Správy CHKO Pálava Jiří Matuška.
Podle odborníků existuje nejméně 144 kmenů ptačí chřipky. U volně žijících ptáků, nejčastěji u vodního ptactva, se vyskytují v nízkých hladinách, které mohou způsobit maximálně lehčí průběh nemoci. Obávaný kmen H5N1 je vysoce patogenní, před rozšířením ptačí chřipky v jihovýchodní Asii, ale nebyl nikdy zaznamenán u volně žijících ptáků. Riziko nákazy od divoce žijících ptáků je podle ornitologů zcela zanedbatelné a může být ještě sníženo, pokud se lidé vyhnou kontaktu s nemocným nebo mrtvým ptákem.
Další články v kategorii Ekologie
- Myslivci ve Zlínském kraji začali využívat drony k ochraně mláďat při sečích (27.04.2026)
- Nejsilnější El Niňo za poslední roky bude letos sužovat Asii, varují předpovědi (27.04.2026)
- Sehnat půdu v Praze není pro malé farmáře problém, chybí jim metodika (27.04.2026)
- Švýcarské fondy podpoří udržitelný turismus i posílení biodiverzity. České projekty si rozdělily téměř miliardu korun (26.04.2026)
- Italské úřady vyšetřují úhyn 18 vlků v národním parku, mají podezření na otravu (25.04.2026)
- Jak budeme pečovat o českou přírodu v blízké budoucnosti? První návrh Národního plánu na obnovu přírody je nyní otevřený k připomínkám veřejnosti (24.04.2026)
- Požárů skládek odpadů přibývá, příčinou může být i špatné třídění (24.04.2026)
- Z IROP se zatím podpořilo 222 projektů vzniku zeleně a vody za 4,8 miliardy Kč (24.04.2026)
- I extrémně nízké dávky pesticidů ohrožují mikrobiom vodních bezobratlých (23.04.2026)
- Den Země: Aby nás jednou nemuseli zachraňovat Blaničtí rytíři (22.04.2026)

Tweet



