O vodárny na Moravě se vede velký boj

HN 18.6.1999

O vodárny na Moravě se vede velký boj

Ostrava (lup) - Sporem o obsazení statutárních orgánů se na včerejší valné hromadě vodárenské společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK), která je největší svého druhu v ČR, zřetelně projevily dosavadní nejasnosti okolo majitele kontrolního balíku akcií firmy. Ve hře jsou zájmy britské Anglian Water a francouzské Suez Lyonnaise Des Eaux. Obě společnosti v minulých měsících usilovaly o nákup akcií SmVaK z vlastnictví měst a obcí. Po sporech o to, kdo předložil lepší nabídku, a váhání některých měst, komu podíly postoupit, se majority na první pohled ujali Britové. Na včerejší valné hromadě společnost Anglian Water prezentovala, že drží 53,38 procenta cenných papírů vodárenské firmy. Francouzský investor ale naopak ohlásil kontrolu nad 43,7 procenta akcií a zpochybnil majoritu Britů.

Oba zahraniční akcionáři se neshodli na tom, zda mají ve statutárních orgánech SmVaK v převaze zasedat zástupci měst a obcí posílení o britské reprezentanty, které hodlala dosadit Anglian Water. Ta sice dosáhla svého a má ve novém desetičlenném představenstvu i dva přímé zástupce, Francouzi ale nejsou spokojeni a otevřeně se vyjádřili proti takovému složení orgánů. Francouzská společnost Suez Lyonnaise Des Eaux zatím zůstala s jediným křeslem v představenstvu pozadu za svými britskými konkurenty. Rozdělení vlivu ale nemusí být definitivní.

Pochybnosti vzbuzuje především podíl 6,2 procenta akcií SmVaK, které Anglian Water nakoupila od kopřivnické radnice a okolních obcí z Novojičínska. Tento podíl nyní dává Britům převahu a vede se o něj ale soudní spor. Kopřivnice prodala akcie dvakrát a první transakce, která byla ve prospěch Anglian Water, se jí nyní nelíbí, což dává šanci Francouzům. Případem se bude muset zabývat Vrchní soud v Olomouci.

V pozadí sporu o majoritu v SmVaK je podle jednoho z menších akcionářů, který si nepřál být v této souvislosti jmenován, silný tlak na liberalizaci cen vodného a stočného až na 60 korun za metr krychlový. "Několikanásobný růst zisků vodáren okolo roku 2006 by znamenal skok v hodnotě dividend i kursu akcií. Navíc se očekávají dotace ze strukturálních fondů EU," uvedl.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info