Nový zákon o odpadech budí nevoli

Kvůli novému zákonu se poplatky domácností za svoz odpadů v příštím roce zvýší ve většině velkých měst.

Odhodlání jít se svými připomínkami proti nové podobě zákona o odpadech k Vrchnímu, případně až k Ústavnímu soudu deklarovala v minulých dnech plzeňská radnice. Tento uvažovaný krok západočeské metropole v podstatě koresponduje s nesouhlasem řady dalších českých a moravských měst, jimž se nelíbí novela zákona, která má začít platit od Nového roku.

Městům, jako je Praha, Plzeň či Brno, v zákonu vadí především části, podle nichž by se měly zavést paušální poplatky na osobu bez ohledu na množství vyprodukovaného odpadu. "Šlo by o komunální socialismus - a ten já podporovat nehodlám," uvedl primátor Plzně Jiří Šneberger. Proto také města s nadějí vzhlížejí k iniciativě skupiny poslanců, kteří usilují o novelizaci zákona o odpadech. Pokud by byla schválena, obce by si mohly vybrat ze dvou systémů plateb za likvidaci odpadu. Například v Brně se nyní platí za sběrnou nádobu a frekvenci jejího svozu.

Podle Petra Vágnera z právního oddělení plzeňského magistrátu znamená nový zákon hrubý zásah do práv samosprávy obcí, protože jim nedává možnost volby. "Sy-stém, který v Plzni funguje a zaručuje občanům druhou nejnižší cenu za likvidaci odpadů v Česku, bychom museli radikálně změnit. Tím by se zdražily služby občanům. Navíc by muselo město vybrat jednu nebo několik firem, kterým by přidělilo svozová teritoria. Dnes to v Plzni funguje tak, že například do jedné ulice zajíždí několik firem svážejících komunální odpad. Záleží totiž na majiteli, potažmo správci domu, jakého partnera si na svoz vybere. Podle nového zákona by výběr svozové firmy muselo zajistit město." To by, jak tvrdí Vágner, bylo nuceno zaměstnat zhruba dvacet nových úředníků, kteří by zajišťovali fungování nového systému. Musela by se přijmout nová vyhláška o odpadovém hospodářství, město by muselo nakoupit pro všechny účastníky systému své popelnice. "Za to vše by Plzeň musela zaplatit desítky miliónů korun. Nikdo však nezaručí, že systém bude fungovat," připomíná Vágner.

V zákoně je například stanovena povinnost obyvatel třídit odpad. "Nikdo zákonem nedonutí občana třídit odpadky, to vždy musí být na bázi dobrovolnosti. Navíc paušální platba nikoho nebude nutit, aby omezil množství odpadu ve své popelnici, což musí být cílem každého dobrého systému odpadového hospodářství," podotýká Vágner, jenž soudí, že současný systém naopak občana nutí, aby množství odpadků omezil, protože cena za svoz se odvíjí od množství vyprodukovaného odpadu.

Kvůli novému zákonu se poplatky domácností za svoz odpadů v příštím roce zvýší ve většině velkých měst v rozmezí od 12 procent až téměř na dvojnásobek. Nejvyšší skok čeká zřejmě obyvatele Hradce Králové. Zatímco nyní tam platí v průměru 200 korun na osobu ročně, napřesrok to bude 360 korun. Naproti tomu existují města, v nichž se poplatky za odvoz odpadu nezmění, a v některých městech, například v Teplicích, je tato služba dosud dokonce poskytována zdarma.

V Chomutově vzrostou poplatky o více než 20 procent. Každý občan padesátitisícového města tak radnici zaplatí v příštím roce 408 korun místo letošních 336 korun. V Pardubicích navrhuje rada zastupitelstva zdražení o 18 procent na 396 korun za osobu a rok.

Kladno zvyšuje poplatek o 12 procent a druhé největší město Středočeského kraje Mladá Boleslav o 25 procent. Ze skokového růstu cen se vymyká Příbram, která od ledna zvýší poplatky o čtyři procenta. O 12,5 procenta více, tedy 360 korun, budou od Nového roku platit za sběr, třídění a likvidaci odpadů v Litoměřicích. O šest procent na 420 korun vzroste v příštím roce poplatek v České Lípě. Výše poplatku v Liberci se napřesrok nezmění, nově se však bude platit i za děti do tří let.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info