Nový zákon by neměl myslivost ohrozit

Velkému zájmu veřejnosti se těší projednávání mysliveckého zákona, jehož návrh nedávno připomínkovala horní komora parlamentu. Zpravodajem výboru životního prostředí a veřejné správy v této věci byl domažlický senátor Petr Smutný, s kterým jsme o celé záležitosti včera hovořili.

Můžete přiblížit myslivecký zákon, který je v platnosti?

"Současný myslivecký zákon z roku 1962 byl po roce 1990 několikrát novelizován. Přes tyto úpravy v něm zůstala jako minimální plocha honitby pět set hektarů."

Kdy se začalo hovořit o novém zákonu?

"Byla snaha udělat nový zákon již za ministra zemědělství Josefa Luxe, který vytvořil komisi dotčených skupin, jako jsou vlastníci pozemků, myslivci, lesníci, ochránci přírody, svaz vlastníků obecních lesů, agrární komora, lesnická komora atd. Čím dál více se ale jednotliví zástupci rozcházeli a tak ministr Lux po čase komisi přestal svolávat a jeho ministerstvo na tento problém rezignovalo."

Co tedy oživilo projednávání nového mysliveckého zákona?

"Protože se blíží datum 31. března 2003, kdy budou končit nájemní smlouvy honiteb začala stoupat nervozita mezi myslivci a majiteli pozemků. Proto skupina poslanců vytvořila návrh zákona, který se blížil záměru myslivců. Našla se i druhá skupina poslanců, která předložila návrh blízký vlastníkům půdy. V květnu se Poslanecká sněmovna dohodla, že oba návrhy sloučí a vytvoří z nich jeden kompromisní. Předložený návrh má všechny znaky kompromisu, tedy nemohl uspokojit nikoho. Jako zásadní vidím, že v něm zůstaly zachovány podmínky pro chov zvěře.

Do návrhu se dostalo v Poslanecké sněmovně sto padesát pozměňovacích návrhů se všemi důsledky z toho plynoucími. To znamená, že některé paragrafy si protiřečily. V takovém znění přišel návrh do Senátu."

Jak zde pokračovalo projednávání?

"Návrh byl přidělen čtyřem výborům - zemědělskému a hospodářskému, životního prostředí, ústavně právnímu a zahraničnímu.

Byli jsme si vědomi určitých formálních problémů, proto jednotliví zpravodajové se sešli a hledali řešení. Tak vzniklo 66 pozměňovacích návrhů, z nichž 35 řešilo formální závady. Řada věcných návrhů pak byla prosazována silovým hlasováním. Na plenární schůzi se tedy nakonec objevilo 90 pozměňovacích návrhů."

Co považujete za úspěch?

"Že se podařilo udržet jako minimální výměr honitby 500 hektarů, což je pro chov zvěře nezbytné. Stejně tak, že byly udrženy každoroční chovatelské přehlídky ulovené zvěře, jako se konají u nás v Poběžovicích.

Do návrhu se dostaly záměry vlastníků, kteří za určitých podmínek mohou nechat prohlásit své pozemky za nehonební.

Nejvíc negativních ohlasů ze strany veřejnosti bylo na střílení toulavých koček a psů. Podle starého zákona toto právo bylo možné převést na každého myslivce. Teď to již nebude možné a může je uplatnit jen myslivecká stráž a nebo hospodář."

Jak to bude se stávajícími honebními společnostmi?

"Podle návrhu honební společenstva nezaniknou a mohou se do devíti měsíců od účinnosti zákona transformovat v nová, po splnění podmínek zákona."

Co si o předloženém návrhu zákona myslíte?

"Myslím, že je to přijatelný kompromis, který je na rozdíl od toho, který přišel ze sněmovny, funkční z pohledu státní správy. Věřím, že budeme moci předat zvěř, tak jak jsme ji od předchozích generací přijali, generacím budoucím."

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info