Nepovoleného kácení přibylo

V poslední době narůstají v okresním městě případy nepovoleného kácení stromů,

a to i na soukromých plochách.

Podmínky, za kterých lze kácet dřeviny rostoucí mimo les, jsou stanoveny zákonem o ochraně přírody a krajiny. Ráda bych vyvrátila přetrvávající mýty, že na svém pozemku si mohu pokácet co chci nebo že na kácení ovocných stromů se povolení nevztahuje. Zákon nerozlišuje, zda se jedná o dřeviny vysazené nebo náletové, stromy ovocné, okrasné, listnaté, jehličnaté atd. Nezáleží na tom, zda strom, který chcete pokácet jste sami vysadili nebo vyrostl sám. Nezáleží ani na tom, zda se jedná o jabloň, ořešák, smrk, lípu nebo třeba jen o černý bez či trnky.

Nejdříve je nutno zjistit, zda se nejedná o dřeviny, podléhající režimu zvláštní ochrany, např. památné stromy, dřeviny rostoucí ve zvláště chráněných územích (např. přírodní památka Rokycanská stráň) nebo významných krajinných prvků (např. břehové porosty, Borecká stráň). Speciální případy nejsou předmětem tohoto článku. U kácení ostatních dřevin zákon v zásadě rozlišuje čtyři typy nejběžnějších případů, které jsou podrobně vysvětleny dále.

1) Případy vyžadující povolení orgánu ochrany přírody.

Zákon č. 114/92 říká, že ke kácení dřevin rostoucích mimo les (nejen stromů, ale i keřů) je nezbytné povolení orgánu ochrany přírody, neníli dále stanoveno jinak. Jiné případy jsou popsány pod body 2 až 4 článku.

Žádost o povolení kácení dřevin podává vlastník pozemku (případně nájemce pozemku se souhlasem vlastníka), na kterém strom roste, příslušnému orgánu ochrany přírody. Tímto orgánem je pro dřeviny rostoucí na pozemcích v k.ú. Rokycany a k.ú. Borek Městský úřad Rokycany, odbor životního prostředí (dále jen orgán ochrany přírody). K žádosti je třeba doložit vlastnický (příp. nájemní) vztah k pozemku a ke dřevinám (obvykle výpis z katastru nemovitostí z katastrálního úřadu a kopie katastrální mapy).

Žádost musí dále obsahovat:

a) jméno a adresu žadatele,

b) specifikaci dřevin, které mají být pokáceny, zejména druh, počet, velikost plochy keřů včetně situačního zákresu, (je vhodné dřeviny zakreslit přímo do kopie katastrální mapy),

c) udání obvodu kmene stromu měřeného ve výšce 130 cm nad zemí,

d) zdůvodnění žádosti. O vydání povolení ke kácení dřevin orgán ochrany přírody rozhoduje ve správním řízení. Zákon výslovně stanoví, že povolení ke kácení lze vydat ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin. Ve správním řízení je proto vždy nutno posoudit jednak dřevinu, která má být pokácena (její zdravotní stav, vitalitu, perspektivnost, atd.) a jednak důvody jejího uvažovaného odstranění a jejich závažnost. V případě, že je kácení povoleno, pak je obvykle rozhodnutím o povolení kácení žadateli uložena náhradní výsadba (ke kompenzaci ekologické újmy vzniklé pokácením dřevin) a současně i následná péče o vysazené dřeviny po dobu pěti let.

2) Případy vyžadující oznámení orgánu ochrany přírody před provedením kácení.

Ke kácení z důvodů pěstebních (obnova porostů, výchovná probírka porostů) a z důvodů zdravotních (když dřeviny jsou postiženy onemocněním a jejich léčení není možné nebo účelné) a potom při výkonu oprávnění podle zvláštních předpisů stanoveném přímo zákonem (to se týká např. Správy a údržby silnic, Českých drah, Povodí Vltavy, Západočeské energetiky) není zapotřebí povolení orgánu ochrany přírody. V těchto případech však musí být kácení

písemně oznámeno orgánu ochrany přírody nejméně patnáct dnů předem. Ten má právo kácení pozastavit, omezit nebo zakázat.

3) Výjimečné případy, kdy se oznámení orgánu ochrany přírody podává následně po provedeném kácení

Jeli stavem dřevin zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozíli škoda značného rozsahu není třeba ke kácení dřevin povolení orgánu ochrany přírody. Ten, kdo za těchto podmínek provedl kácení,

oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedeného kácení. Nejčastěji se jedná o stromy vyvrácené po vichřici apod. Výše uvedená hrozba životu nebo zdraví nebo škody velkého rozsahu musí být zřejmá a bezprostřední (ve smyslu zjevnosti a aktuálnosti). Upozorňujeme, že uvedené podmínky (zejména bezprostřednost ohrožení) nejsou splněny v případech předem připravovaného kácení např. z obavy, že by strom mohl padnout, protože je vyšší než dům, přerostlý, apod.

4) Případy, kdy není zapotřebí povolení orgánu ochrany přírody ani podání oznámení.

Jedná se o případy, kdy musí být současně splněny následující podmínky:

a) jedná se o stromy o OBVODU kmene do 80 cm, (měřeného ve výšce 130 cm nad zemí) nebo o souvislé keřové porosty do celkové plochy 40,

b) tyto dřeviny jsou na pozemcích ve vlastnictví fyzických osob, jestliže tyto osoby pozemky užívají, V případech, kdy někdo chce odstranit dřevinu rostoucí na pozemku, který není v jeho vlastnictví, je zapotřebí, aby se nejprve obrátil na vlastníka pozemku. V Rokycanech jsou velmi běžné případy, kdy občané požadují pokácení stromu rostoucího na veřejném prostranství. Nejčastěji se jedná o pozemky ve vlastnictví města Rokycany. V těchto případech je nutno se obrátit odbor životního prostředí MěÚ Rokycany a to nejlépe osobně (úřední hodiny pondělí a středa od 7 do 17,hodin), případně telefonicky (706 120 ing. Stehlíková). Tento odbor plní funkci správce zeleně a současně zajišťuje údržbu dřevin (rostoucích mimo les) na pozemcích ve vlastnictví města Rokycany a to včetně městského hřbitova a koupaliště a včetně porostů Husových sadů, Kalvárie, Klabavské a Borecké stráně. Na tento odbor je zapotřebí se obracet s požadavky nejen na odstranění dřevin, nýbrž i s veškerými požadavky na údržbu dřevin (na uvedených pozemcích) např. řezy stromů či keřů. Oprávněné požadavky občanů pak tento odbor zahrne do údržby městské zeleně, kterou zajišťuje prostřednictvím odborných firem. Je proto zcela bezpředmětné, aby občané požadovali ořezání či kácení dřevin přímo po firmách, provádějících řezy či kácení dřevin nebo sečení trávníků.

Na závěr ještě jedna prosba: pokud jste svědky kácení či jiného poškozování dřevin (zejména na veřejných prostranstvích) v Rokycanech (včetně Borku) a máte jakékoliv pochybnosti o tom, zda tato činnost je legální, volejte neprodleně odbor životního prostředí MěÚ Rokycany (v pracovní hodiny telefon 706 119, 706 120, mimo tyto hodiny: 0605/227 176). Můžete se obrátit také na Městskou policii Rokycany, telefon 72 32 29 nebo 0603/508 528. Jedině tak lze stromy zachránit před nepovoleným pokácením. Žádná následná sankce nemůže totiž pokácený (a někdy i mimořádně cenný) strom nahradit.

(Autorka je vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu)

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info