Nepalte odpady doma!

Každý zná ten pocit, když je krásný zimní den, svítí slunce, sníh jiskří a je potěšením se zhluboka nadechnout . . . Toto potěšení ale v Čerčanech po většinu topné sezóny zkazí téměř všudypřítomný kouř, neboli exhaláty z domácích kamen a kotlů. Pokud uvažujete o změně ve vytápění, uvažujte do budoucnosti a pro budoucnost, vždyť čerčanské děti trpí nadprůměrně často nemocemi dýchacího ústrojí a poruchami imunity.

Odpady bývají i zákeřné

Tedy čím topit? Plynem, dřevem - kusovým, štěpkou, či peletami (ale ve speciálních moderních kamnech a kotlích!), kvalitním uhlím v moderním kotli. Ale rozhodně netopit domácím odpadem!!! Velmi často se v domácnostech spalují všechny hořlavé odpady -vzniká tak dojem, že se uklidí, nepořádek se ztratí nebo alespoň rozptýlí. Nikoliv. Už dávno nejsou odpady "idylické", tzn. neobsahují pouze noviny, obyčejný karton a papír, dřevo, sklo, železný plech, hliník, len, bavlnu, vlnu a kůži, tak jak si to pamatují staří lidé. Co neshnilo v kompostu, to se spálilo a popel skončil zase v zemi. Dokonalá recyklace. Dnešní domácí odpady jsou zákeřné a nebezpečné. Zdají se být snadno spalitelné, což je pravda, (hoří i v obyčejných kamnech), ale o to horší jsou škodliviny, které tak vzniknou. Domácí proces spalování odpadů probíhá za mnohem horších podmínek, než jaké jsou v profesionální spalovně odpadů. Ä Teplota spalování doma je příliš nízká, takže se při hoření uvolňuje celá řada škodlivých organických látek, které by za vysokých teplot ve spalovně vůbec nevznikly, nebo jen minimálně. Ä V domácích podmínkách je vždy jen přirozený přívod vzduchu, a proto je množství spalovacího vzduchu nedostatečné. To ovlivňuje opět množství vznikajících jedovatých látek a škodlivin. Ä Ve spalovnách probíhá několika stupňové čištění odpadu a spalin. Zbytky ze spáleného odpadu jsou vysoce jedovaté, proto se ukládají jako nebezpečný odpad. Doma nic takového nelze zajistit. Proto domácí topeniště produkují např. na 1 m krychlový mnohonásobně více dioxinů, než špatná spalovna (a mimo ně samozřejmě i jiné škodlivé látky), a jsou proto právem považována za největší topný zdroj dioxinů! Snad si ještě vzpomeneme na skandál z roku 1999, kdy se všichni v Evropě i u nás vyděsili z belgických kuřat kontaminovaných dioxiny a uvědomili si, že je nutno je velmi přísně kontaktovat, ale hlavně omezovat.

Dioxiny

jsou první látkou označenou Evropskou hospodářskou komisí OSN za nebezpečnou všem živým tvorům, jsou zařazeny mezi rakovinotvorné látky s účinkem na člověka, snižují imunitu a ovlivňují hormonální systém. Zkoumá se jejich vliv na nervovou soustavu a nejsou vyloučeny ani vlivy na dědičné změny genetické výbavy organismu. (Zjištěné koncentrace dioxinů v ovzduší překračují v ČR až 31krát doporučený nejvyšší limit.) Dioxiny vznikají běžně při spalování látek obsahujících chlór: PVC, různých barev, pesticidů, ale i ochranných nátěrů a napouštědel a dalších druhů umělých hmot. Při spalování PVC ale nevznikají pouze dioxiny, ale též kyselina chlorovodíková, jedovatý monomer vinylchlorid, jedovatý čpavek a nechvalně známý prudce jedovatý dusivý plyn fosgen, používaný za 1. světové války.

Polystyren

je také nebezpečné spalovat, ať již pěnový, (tepelné izolace, ochranné výplně krabic s různým zbožím, tácky od mražených výrobků), či ve formě kelímků. Spalováním vznikají rakovinotvorné monostyrény. Ani staré oděvy nejsou neškodné. Buď jsou ze syntetických vláken, nebo alespoň barevné či impregnované. Při pálení dochází potom k úniku jedovatého čpavku a prudce jedovatého kyanovodíku, který již v malých koncentracích vyvolává škrábání v krku, zarudnutí spojivek a prudké bolesti hlavy.

Moderní nábytek

a zbytky z dřevotřískových desek (laminované dřevotřísky nevyjímaje) se také nemají pálit doma, jelikož se z nich mohou do ovzduší uvolňovat silně dráždivé fenoly.

Nápojové láhve PET Ä ideální jsou vratné. Takové bychom měli při nákupu upřednostňovat před jednorázovými, nevratnými. Doma se PET lahve spalují za nízké teploty, při které vznikají nebezpečné látky. Pokud se PET lahve spalují ve spalovně při vysoké teplotě, vzniká naopak kysličník uhličitý (jako v bublinkách v limonádě) a voda. V kamnech však těchto podmínek dosáhnout nelze!

Do kamen jen papír

A co tedy lze v kamnech či v kotli z odpadů bezpečně spálit? Čisté papíry a kartony neopatřené žádnou fólií z plastu. Z plastů lze bez problémů spalovat pouze polyetylén - mikrotenové sáčky. Jinak je jediným skutečným řešením odpady třídit a recyklovat. Navíc od 1. ledna 1998 platí nový zákon o odpadech, který ukládá občanům povinnost prokazovat způsob likvidace svého odpadu (t.j. účty a složenky) a spalování odpadu v domácím topeništi pod pokutou přímo zakazuje.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info