Nejvíce peněz bude stát "oprava" řeky Moravy

Na téměř třicet miliard korun se odhadují škody vzniklé na řekách a vodních dílech způsobené záplavami v červenci 1997 na území Moravy.

Od katastrofálních záplav na Moravě uběhly už tři roky. Na obnovu poničených koryt řek se však mnohde ještě ani nesáhlo. "Povedlo se nám celkem slušně opravit hrázní systémy na středním a dolním toku Moravy, resty ale máme ještě na horním toku na Šumpersku a na Vsetínsku na Bečvě," říká technický ředitel Povodí Moravy Václav Košacký. Peníze podle něj přitom nejsou jediným problémem při obnově koryt řek: "Dva roky nám trvalo, než jsme se dohodli se správami jednotlivých chráněných krajinných oblastí, když už jsme konečně chtěli začít koryta opravovat, ozvala se občanská sdružení. Ekologové by chtěli nechat řeky přírodní a neporušené, proti tomu nic nemáme, ale to nejde v obcích. Stačí tři dny intenzivních dešťů a voda se vylévá ven."

Povodí Moravy od roku 1997 odstranilo škody za 1,3 miliardy korun, přičemž velká většina těchto prostředků plynula z účelových státních dotací na jednotlivé projekty. Starostové menších obcí ale nejsou s postupem prací spokojeni. "Protipovodňová koncepce Povodí Moravy prakticky neexistuje," říká starosta Troubek nad Bečvou František Němčák. V obci, která byla záplavami před třemi lety nejhůře postižena, nechalo Povodí Moravy pouze vyčistit koryto Malé Bečvy. "To byla investice tak za tři čtvrtě milionu. Přitom projekt stavby ochranné hráze, která by zamezila nebezpečí, že se velká voda bude v Troubkách opakovat, bude stát minimálně 52 milionů. Na to obec nikdy mít nebude," říká Němčák. Při vyhodnocování průběhů povodní vodohospodáři zjistili, že v povodí Moravy je nejvíce ohrožena i nadále oblast nad soutokem s Dyjí, kde chybí dostatečné akumulační prostory, které by v případě záplav zachytily větší množství vod. V tzv. horní oblasti - na toku Bečvy - považují vodohospodáři za nejvýznamnější lokalitu Teplice nad Bečvou, kde dokonce uvažují i o vybudování vodní nádrže.

Letos nezačne jediná stavba

Jak je uvedeno v dokumentu Návrh možných protipovodňových opatření v povodí Moravy, který je k dispozici na internetové stránce Povodí Moravy, náklady na realizaci všech protipovodňových opatření byly vyčísleny na 26,7 miliardy korun. Celých 80 procent pak "spolkne" řeka Morava a zbytek řeka Bečva. V povodí Odry byly škody vyčísleny na 2,1 miliardy korun. Koncem loňského roku bylo odstraněno 42 procent povodňových škod za 1,3 miliardy korun.

Kvůli nedostatku peněz ze státních dotací však nebyla letos zahájena ani jediná nová stavba. "Podle informací z ministerstva zemědělství, které máme k dispozici, má dosáhnout letošní dotace pro Povodí Odry 410 milionů korun, vzhledem ke složitosti uvolňování peněz na ministerstvech však očekáváme, že dojdou až tento měsíc," tvrdí mluvčí Povodí Odry Petr Kudela.

Odstraňování povodňových škod bude pokračovat v roce 2001 a snad i v roce 2002. Nejpostiženější jsou do dnešního dne především stále neopravené toky v horských oblastech, kde se dá každoročně očekávat zvýšené nebezpeční záplav - na Bruntálsku a Jesenicku. Přitom právě v těchto okresech prostavělo Povodí Odry nejvíce peněz. Oprava Opavice, Opavy a dalších toků na Bruntálsku stála za poslední dva roky 256 milionů korun, na Jesenicku 168 milionů.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info