Nejstarší lesnický a myslivecký slovník v Čechách

V arcibiskupské tiskárně F. K. Hladkého v Praze byl kolem roku 1760 vytištěn Wald-, Forst- und Jägerey-Lexikon ... (Lesnický a myslivecký slovník naučný), který patří mezi nejstarší lesnicko-myslivecké slovníky. V určení přesného data vydání slovníku panují rozpaky: na titulní stránce knihy je uveden rok 1764, avšak do inventáře univerzitní knihovny byla kniha zapsána už v roce 1760. Pokud se potvrdí, že datum 1760 je správné, pak by to byl druhý nejstarší slovník těchto oborů. Starší je pouze Neues und wohl eingerichtetes Forst-, Jagd- und Weidwerks-Lexikon, vydaný v r. 1759 v Langensalze. Jeho autorem byl Johann August Grosskopf.

Autor v Praze vydaného slovníku není znám, protože namísto svého jména uvedl jen písmena F. C. V. G. Svůj slovník dedikoval pražské šlechtě. Slovník má 517 stránek: prvních 20 stran pojednává o práci lesníka a myslivce v jednotlivých měsících, strana 22 až 500 shrnuje v 1478 heslech všechny tehdejší vědomosti z lesnictví a myslivosti, strany 500 až 517 tvoří rejstřík.

Slovník je u nás uložen v univerzitní knihovně pod značkou 49 A 23, v Ústředním zemědělsko-lesnickém archivu (nyní Státní ústřední archiv) pod značkou I A 32.

Jaký význam se tomuto slovníku přikládá, dokazuje, že v roce 1988 pořídilo německé nakladatelství Schillinger jeho reprint, který se prodává za 168,- DM.

Ctirad Rakušan

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info