Nebezpečí hrozí také z pouhého škrábnutí

Dvanáct případů poranění člověka psem evidují na Kladensku v loňském roce pracovníci okresní hygienické stanice (OHS). Je to stejný počet jako v roce předcházejícím. K tomu je nutné přičíst deset zranění lidí jinými zvířaty před dvěma lety a šest loni."Nejčastěji se jednalo o kočky a veverky, ale také o kunu, potkana a křečka," uvedla mluvčí OHS Blanka Vševídová. Zároveň dodala, že poranění člověka zvířetem, i když je zdánlivě zanedbatelné, může přinášet značné riziko, a to vzhledem k možnému přenosu vztekliny. Toto onemocnění přenáší nejen psi, kočky a skot, ale i lesní zvěř, například jezevci, tchoři či vysoká, již zmíněné kuny a dokonce i netopýři. "Člověk se nakazí pokousáním, poškrábáním nebo kontaminací poraněné kůže slinami nemocného zvířete. Vzteklina je smrtelnou nemocí, proto po každém takovém poranění je nutno přijmout zvláštní zdravotnická opatření," doplnila Blanka Vševídová.

Jak se zachovat při poranění zvířetem

Nejprve je třeba zajistit lokální ošetření rány, to znamená důkladné vymytí mýdlem a vodou. Poté je nutno ránu dezinfikovat.

Okamžitě vyhledat lékaře.

Při poranění známým zvířetem lékaři nahlásit jméno a adresu majitele. Ten pak údaje předá spádovému veterinárnímu lékaři společně se žádostí o vyšetření zvířete.

Poraněný informuje majitele zvířete a domluví se na předání zpráv o výsledcích veterinárního vyšetření. První z nich se provádí do osmačtyřiceti hodin po poranění, druhé za pět dnů. Podle jejich výsledů se postupuje při dalším ošetření poraněné osoby.

Při poranění neznámým nebo divoce žijícím zvířetem odešle ošetřující lékař poraněného do antirabického střediska k očkování proti vzteklině.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info