Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

U příležitosti nedávného otevření naučných stezek Lesy Jizerských hor v Bedřichově a Jedlový důl nedaleko Josefova Dolu upozornil ředitel Správy chráněných krajinných oblastí České republiky František Pelc, že Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny (NPR JB) bude po vstupu ČR do Evropské unie začleněna do celoevropské soustavy chráněných území Natura 2000.

"Jde tedy jednoznačně o jednu z nejhodnotnějších rezervací přinejmenším středoevropského významu," řekl Pelc. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny, která spolu s vymezeným ochranným pásmem patří k největším v republice (27 km čtverečných), byla vyhlášena v roce 1999 ministerstvem životního prostředí.Jádrové území (9,5 km čtverečných) vzniklo sloučením původních, vzájemně izolovaných národních přírodních rezervací Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Frýdlantské cimbuří, Tišina a Paličník.

"Severní svahy CHKO Jizerské hory s nejrozsáhlejším komplexem bučin v České vysočině tak získaly nejvyšší stupeň ochrany přírody, neboť statut národní přírodní rezervace včetně ochranného pásma vytváří předpoklady nejen pro uchování, ale i rozvíjení všech funkcí území," uvádí ředitel Správy CHKO ČR a předseda správní rady Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor František Pelc v publikaci, kterou minulý týden vydal Jizersko-ještědský horský spolek.

Na 66 stranách autoři (Jan Burda, Ivo Honsa, Jiří Hušek, Miloslav Nevrlý, Lenka Pavlů, František Pelc, Petr Vetešník, Pavel Vonička a Vladimír Vršovský) mapují horopis, geologii a geomorfologický vývoj, vodopis, podnebí, historii, vegetaci a zvířenu, lesní porosty, možnosti turistické a sportovní aktivity na území této přírodní rezervace. Nezapomínají ani na kapitolu o naučných stezkách a historických zajímavostech okolí.

Brožura je doplněna množstvím kvalitních fotografií, jejímiž autory jsou Lenka Andršová, Libor Dostál, Josef Hlásek, Miroslav Jóža, Antonín Kůrka, František Mrva, Jan Pikous ml., Šimon Pikous a Vladimír Vršovský, map a ilustrací. Publikace Jizerskohorské bučiny stojí 69 korun.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info