Na Třeboňsku stále odumírají lesy na následky povodní
21.07.2003 | ÚZPI
Usychající stromy jsou následně napadány kůrovci, pro jejichž vývoj je letošní velmi suché a teplé jaro a léto značně příznivé. ŽP
V současné době na následky dlouhodobého zaplavení a podmáčení odumírá v Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko cca 60 ha lesních porostů různého stáří - od mladých kultur až po dospělé porosty. Usychající stromy jsou následně napadány kůrovci, pro jejichž vývoj je letošní velmi suché a teplé jaro a léto značně příznivé. Proto zejména mezi Třeboní a Majdalenou probíhá v postižených porostech intenzivní těžba, která je jediným účinným prostředkem, jak zabránit dalšímu rozšíření škůdců.Při povodních v srpnu 2002 byla nejdůležitější prioritou ochrana životů a majetků občanů v postiženém území. V jedné z nejkritičtějších lokalit – u města Třeboně – nebylo jiné možnosti než začít upouštět vodu z rybníka Svět, jemuž hrozilo protržení hrází a zaplavení města, do lesů lesní správy Třeboň. Státní podnik Lesy Česká republiky tak učinil s vědomím, že značné plochy lesů zde mohou v budoucnosti odumřít na následky zaplavení.Třeboňské lesy při povodni fungovaly jako suchý poldr, v němž došlo k zaplavení přibližně 2000 ha lesních porostů různého stáří po dobu zhruba 14 dnů. Další 2 měsíce bylo stále ještě zaplaveno asi 100 ha lesa. Některé porosty v této oblasti byly zaplaveny i vodou z protržených hrází Nové řeky.Protože těžba zasáhla i místa turisticky atraktivní s vysokou návštěvností, žádá Státní podnik Lesy České republiky veřejnost o pochopení omezení pohybu v oblasti, které je při řešení této kalamitní situace nevyhnutelné. Hlavní práce na odstraňování kalamity budou trvat zhruba jeden měsíc.
Další články v kategorii Ekologie
- Symbolický návrat: Zoo Hodonín zahájila zarybňování nového pavilonu přesně pět let po tornádu (07.07.2026)
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)
- ČIŽP představila na VědaFestu 2026 moderní technologie pro ochranu přírody (02.07.2026)
- CHKO Soutok ukázal obnovu přírody. Odpůrci se ale nevzdali, půjdeme do extrému, volají (02.07.2026)
- Miska vody může o tomto víkendu zachránit životy. Pomozte vyčerpaným divokým zvířatům (02.07.2026)
- Přes 1 200 škol z Recyklohraní ukazuje, že vzdělávání k udržitelnosti má v Česku své místo. Pátý ročník Celoroční EKO hry zná své vítěze (02.07.2026)

Tweet



