Na Broumovsku skončil projekt za 5,6 mil. na zmírnění dopadů klimatické změny

Na Broumovsku po roce skončil projekt na zadržování vody v krajině a zmírnění dopadů klimatické změny za 5,6 milionu korun. Díky projektu Voda na Broumovsku I vzniklo několik tůní, včetně uceleného vodního biotopu, a byla vysázena nová stromořadí. ČTK o tom informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska. Projekt, za kterým stojí Strategická rada regionu Broumovsko, je financován z tzv. norských fondů a jeho partnerem je spolek Krajinohled. Provedené úpravy jsou převážně na pozemcích obce Otovice a města Broumov.

"V Otovicích šlo o vytvoření vodního biotopu za obecním úřadem, vybudování soustavy tůní v úvoze u obecní cesty směrem na Šonov a o výsadby stromořadí nedaleko hranic s Polskem. V Broumově byla doplněna alej podél areálu Hobra a započata první etapa větrolamu u cesty směrem na Rožmitál,“ uvedla koordinátorka projektu Hana Colby ze Strategické rady regionu Broumovsko. Součástí projektu byla také jednání s místními vlastníky pozemků vhodných pro další úpravy v krajině a navazující projekty.

Při projektu jeho účastníci vysadili 196 stromů, 540 keřů a vyhloubili 12 tůní o celkové vodní ploše přes 3000 metrů čtverečních. Projekt navazuje na adaptační strategie na klimatickou změnu, které byly v minulých letech zpracovány pro území šesti obcí na Broumovsku, a to Broumov, Otovice, Martínkovice, Police nad Metují, Bukovice a Žďár nad Metují.

"Tyto dokumenty jsou souhrnem možných opatření pro zádrž vody v krajině. Problémy, které probíhající klimatická změna přináší, se totiž projevují nejen ve formě silných přívalových dešťů a následných povodní a dlouhých epizod sucha v letních měsících, ale také poklesem hladiny spodních vod a vysycháním krajiny," sdělila Ostradecká.

Žadatelem projektu Voda na Broumovsku I je Strategická rada regionu Broumovsko a partnerem spolek Krajinohled. Celkové výdaje jsou 5,65 milionu korun, z toho 90 procent tvoří dotace Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Projekt podpořily také města Broumov, obec Otovice a společností HOBRA-Školník a Coca Cola HBC.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info