MŽP podepsalo se Slovenskem dohodu o ochraně vod

Agrární noviny (Agroweb) 17.12.1999

MŽP podepsalo se Slovenskem dohodu o ochrane vod

Ministr životního prostredí Miloš Kužvart a slovenský ministr zemedelství Pavel Koncoš podepsali ve ctvrtek 16. prosince Dohodu mezi vládou Ceské republiky a vládou Slovenské republiky o spolupráci na hranicních vodách. Agrární noviny o tom informovalo tiskové oddelení MŽP.

Podle MŽP završil odpis této dohody mezinárodní spolupráci v ochrane vod se sousedními státy. Ceská republika má v soucasné dobe uzavreny smlouvy se všemi okolními státy o spolupráci na hranicních vodách a její území je plne pokryto platností trí smluv o mezinárodní spolupráci v ochrane vod. Hranicní vody mezi Ceskou a Slovenskou republikou nebyly až do 31. prosince 1992 sledovány, protože mely charakter vnitrostátních vod. Vznikem dvou samostatných státu se však tyto vody staly hranicními vodami a jejich ochranu a využívání musí upravovat mezinárodní smlouva.

Státní hranice mezi CR a SR je dlouhá 251,8 km a oblasti hranic se nachází celkem 103 hranicních vodních toku. Tzv. "mokré státní hranice" v délce 71 km tvorí 31 techto toku. Nejduležitejším hranicním vodním tokem je reka Morava, ta tvorí státní hranice od Rohatce u Hodonína po soutok Moravy s Dyjí v délce 38,5 km. Proto je spolupráce obou státu na hranicních vodách významná jak pro stabilizaci prubehu státních hranic, tak i pro úpravu vodohospodárských pomeru a životního prostredí v jejich okolí.

Po rozdelení CSFR byla spolupráce na cesko-slovenských hranicních vodách prozatímne upravena v rámci Dohody mezi vládou Ceské republiky a vládou Slovenské republiky o spolupráci v oblasti ochrany a tvorby životního prostredí, podepsané v Praze dne 29. ríjna 1992, která vstoupila v platnost dnem 1. ledna 1993. Sjednáním Smlouvy mezi Ceskou republikou a Slovenskou republikou o spolecných státních hranicích, podepsané v Židlochovicích dne 4. ledna 1996, která vstoupila v platnost dne 25. cervence 1997, byly vytvoreny predpoklady k príprave smluvního dokumentu o spolupráci v oblasti vodního hospodárství na hranicních vodách mezi obema státy.

V prosinci 1996 byla zahájena expertní jednání mezi vládami CR a SE, zastoupenými MŽP CR a Ministerstvem podohospodárstva SR k sjednání textu nové Dohody mezi vládou CR a vládou SR o spolupráci na hranicních vodách. Tato jednání byla ukoncena v breznu 1999. Po ukoncení návazného meziresortního rízení byl výsledný návrh Dohody predložen vláde CR k projednání, která svým usnesením c. 337 ze dne 14. dubna 1999 souhlasila s jejím sjednáním. Tímto usnesením soucasne zmocnila ministra životního prostredí k podpisu Dohody a uložila, aby po jejím vstupu v platnost zajistil její provádení. Rovnež jmenovala s úcinností od vstupu Dohody v platnost zmocnencem vlády CR pro hranicní vody se Slovenskou republikou Ing. Jaroslava Kinkora, reditele odboru ochrany vod MŽP.

Dvoustranná dohoda o hranicních vodách mezi Ceskou a Slovenkou republikou vychází ze zásad "Úmluvy o ochrane a využívání hranicních vodních toku a mezinárodních jezer", která byla podepsána v breznu 1992 v Helsinkách a vstoupila v platnost dne 6. ríjna 1996. V soucasné dobe probíhá v CR její ratifikace. Spolupráci na hranicních vodách reší Dohoda na úrovni odpovídající soucasným prístupum mezinárodního spolecenství, akceptuje nejen technické a ekonomické aspekty, ale i ekologický význam této spolupráce. V Dohode jsou respektovány zásady vícestranné Úmluvy o spolupráci pro ochranu a únosné využívání Dunaje a je v souladu s Dohodou o Mezinárodní komisi pro ochranu Odry pred znecištením.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info