MYSLIVOST

Nebezpečí se skrývá v olověných brocích

Je všeobecně známé, že se zcela běžně používají do nábojů olověné broky a v minulosti se lily z olova i kule. Jenomže časy se mění a s nimi i znalosti - tak před časem u sousedů v SRN vydali zákaz používat při výcviku ve střelbě brokové náboje s olověnými broky a to z důvodů ekologických a zdravotních. Náhradou jsou broky ocelové. To znamenalo i uzavření střelnic spolkové armády, pokud myslivci nenahradí broky olověné ocelovými. Odborníci spočítali, že na těchto střelnicích používaných i myslivci se uloží ročně do země kolem 670 tun vysoce škodlivého olova, které tak přibývají k již do země ukládaným těžkým kovům z lidské činnosti - tak je ohrožována spodní i pitná voda.

Podobný zákaz vydali již v Dánsku, USA i jinde, i když často z jiných důvodů: Kachny, které žijí převážně v mělkých vodách, konzumují olověné broky jako grit (písek a kamínky pro trávení v žaludku), což poškozuje jejich zdraví - podobně je tomu u dravců živících se zvěří postřelenou olovem. Kdo chce v uvedených revírech lovit, musí používat jiné náboje.

Tak ale vznikly potíže myslivcům, protože železný brok je asi pětkrát tvrdší než olověný, má však o plných 30 % nižší specifickou váhu - a z toho vznikají balistické i technické problémy. Rychlost letu železných broků ubývá rychleji, než jak je tomu u broků olověných, a k tomu ještě hrozí nebezpečí většího odrazu. Železný brok se v protikladu k olověnému při dopadu málo deformuje a s dostačující energií může proto způsobit častější zranění. Proto se hledají různé cesty k technickému vyřešení tohoto nového problému - jednou z nich je zvětšování náplně střelného prachu, to má ale negativní vliv na zúžené hlavně brokovnic. Problém se proto začíná řešit celosvětově - naše těžce zkoušené životní prostředí si to právem zasluhuje - myslivci jsou v tom ale nevinně, tohle donedávna nikdo nevěděl.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info