Myslivecká stráž se musí řídit pravidly uvedenými v zákonech

Pokud člen myslivecké stráže zastřelí v honitbě psa nebo kočku, ponese důkazní břemeno o případném porušení zákona vlastník zastřeleného zvířete.

"Pes nebo kočka jsou v rámci občanského soudního řádu bráni jako věc, která není schopna racionálně vyhodnotit situaci a musí ji proto ovládat vlastník. Ten nesmí nechat zvíře v honitbě neovladatelné a zvíře nesmí honit a štvát zvěř," uvedl myslivecký hospodář honitby Vlkov u Dubé Josef Havelka.

Proto je ve veřejném zájmu, aby důkazní břemeno nesl v případě konfliktu vlastník zvířete a ne člen myslivecké stráže hájící zájmy státu. Právě vlastník psa musí nést následky, když poruší zákon a nechá psa běhat v honitbě a pronásledovat zvěř.

Podle jiného názoru, by měli naopak myslivci dokazovat, že zvíře zastřelili podle zákona a ne z vlastní vůle. V řadě případů totiž majitelé psa tvrdí, že zvíře zvěř vůbec neštvalo a pohybovalo se kousek od svého majitele.

"Počátkem července tohoto roku vejde v platnost nový myslivecký zákon, který bude přesněji definovat i podmínky, za kterých může myslivecká stráž takové zvíře zastřelit. Zatím se řídíme platností stávajícího znění zákona, které říká, že myslivecká stráž má právo zastřelit psa, který se pohybuje nejméně 200 metrů od trvale obydleného objektu a zvěř pronásleduje, štve nebo se za ní plíží. Zastřelit však nesmí loveckého, slepeckého nebo policejního psa, kteří musejí mít ovšem viditelné barevné označení obojku," dodal Josef Havelka.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info