Myslivec je hlavně hospodář

Skutečným škůdcem přírody není podle nimrodů zvěř, ale člověk. Na Sokolovsku však lesy nenesou známky výrazného poškození.

Každoroční výstava trofejí, kterou pořádá Okresní myslivecký spolek v Sokolově není jen ukázkou toho, kolik zvěře myslivci za uplynulý rok skolili. Má hlavně ukázat, jak se o zvěř starají.

"Zejména v poslední době jsme médii prezentováni jako barbaři, kteří střílejí na vše živé. Myslivec je však především hospodář, který se stará o zvěř, ale i o les samotný," konstatoval smutně jednatel spolku František Bejček.

"Právě to se snažíme návštěvníkům výstavy vysvětlit. Nechceme aby za vystavenými trofejemi viděli jen zabitá zvířata, ale spíše nástroj regulace a ozdravování chovu."

Vystavené paroží jelenů, daňků, jelenů sika a srnců, toulce muflonů a dokonce kly divočáka představují pro myslivce nejen ozdobu, kterou se mohou navzájem chlubit.

"Poznáme podle trofejí zdravotní stav populace, složení zvěře v revíru a tím v podstatě i stav krajiny," vysvětlil předseda okresního spolku Antonín Protz.

"Na výstavách se také ukáže, kdo loví zvířata určená k odlovu a kdo střelil chovné zvíře."

Podle myslivců na tom lesy na Sokolovsku nejsou nejhůř.

"Myslím, že lesáci i myslivci se u nás v péči o les shodují. Zvěř je zdravá a prospívá," řekl předseda.

"A co se týká údajných škod na porostu? Mám na to svůj názor, který se dost liší od toho, co říkají tak zvaní ochránci přírody. Zvířata potřebují klid. Jestliže je v lesích stále více chatařů, turistů, jezdí tu motorky a pobíhají psi nemohou například přežvýkavci účinně zpracovat potravu. Potom musejí mít její mnohem větší přísun a tím začnou působit škody na porostu. Příčinou však není zvěř, ale člověk."

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info