Myslivci vyrazili zkontrolovat krmelce a přikrmování zvěře
18.01.2002 | Listy Strakonicka
Ne každé zvíře si v zimě dokáže najít potravu. Přikrmování a kontroly této činnosti jsou často jedinou cestou k přežití zvěře v našich lesích.
"Namátkově letos zkontrolujeme zhruba dvacet mysliveckých sdružení. Včera jsme kontrolovali Volyni, Předslavice, Strunkovice a Nišovice. Všude bylo přikrmování zvěře v pořádku a na vysoké úrovni. V Nišovicích byly ke krmelcům prohrnuty i cesty," komentoval vedoucí oddělení zemědělství státní správy lesů a myslivosti Miroslav Veselý.
Pokud by kontrola zjistila nedostatky, může postupovat podle zákona o myslivosti.
"Obec by v případě špatného přikrmování zvěře musela zajistit nápravu, a to na náklady uživatele honitby. S tímto případem jsme se zatím ještě nesetkali," upřesnil referent myslivosti Václav Kříž.
V okrese je přes tři tisíce kusů srnčí zvěře. Myslivci musejí počty zvěře regulovat podle normovaných stavů.
"Nejméně zvěře je na Česticku a naopak nejvíce směrem na Blatnou nebo na Vodňany," upřesnil hospodář mysliveckého sdružení Nišovice Jan Hodonický, který Kříže a Veselého při kontrole v jeho honitbě doprovázel.
"Kontroly jsou jistě potřebné. Snad bude vše v pořádku i v Předslavicích," uvedl těsně před kontolou předslavické honitby hospodář Jan Homolka, který říká, že pracovníci okresního úřadu byly na kontrole v jeho lokalitě naposledy před dvěma lety.
Kromě myslivců, kteří zvěři nosí potravu, vyrážejí do lesů i pytláci, ale za zcela jiným účelem.
"Pytláctví je trestný čin, v případě, že by se jednalo o přestupek - například kladení ok - řešil by jej okresní úřad. Dokazovat však někomu pytláctví, je velice složité, musel by být chycen při činu," upřesnil Miroslav Veselý a dodal, že Strakonicko tento problém příliš nepostihuje.
Další články v kategorii Ekologie
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)
- ČIŽP představila na VědaFestu 2026 moderní technologie pro ochranu přírody (02.07.2026)
- CHKO Soutok ukázal obnovu přírody. Odpůrci se ale nevzdali, půjdeme do extrému, volají (02.07.2026)
- Miska vody může o tomto víkendu zachránit životy. Pomozte vyčerpaným divokým zvířatům (02.07.2026)
- Přes 1 200 škol z Recyklohraní ukazuje, že vzdělávání k udržitelnosti má v Česku své místo. Pátý ročník Celoroční EKO hry zná své vítěze (02.07.2026)
- Odborníci pomáhají zachránit Svatováclavský dub ve Stochově. Z tisíciletého stromu vznikají nové sazenice (02.07.2026)
- Estonsko chce přenést část odpovědnosti za odpad na výrobce (01.07.2026)

Tweet



