Myslivci mají v lovu zvěře ještě rezervy

Z plánovaných 278 kusů jelenů odstřelili do konce listopadu minulého roku myslivci na Liberecku pouze 200 jelenů, laní a kolouchů. Do 15. ledna letošního roku by tak měli na normovaných honitbách, kterých je v okrese Liberec pět na Ještědském hřebenu a devět v Jizerských horách a Frýdlantském výběžku, ulovit ještě nejméně dvaasedmdesát.

"V okrese na výměře 74 378 ha je stanovena norma 163 kusy jelenů, k 31. březnu roku 2001 bylo ovšem nasčítáno 448 jelení zvěře. Přitom na honitbách bez normativu, to znamená na zbývajících 54 honitbách lze ulovit každého jelena," informoval Jiří Černý z referátu životního protředí Okresního úřadu v Liberci. "Předpokládáme, že v prosinci, kdy napadl sníh, se podmínky pro odlov značně zlepšily, neboť zvěř se stáhla níže, a tak výsledný počet k 15. lednu už bude příznivější," doplnil.

Podle některých lesníků je srnčí, jelení, mufloní i kančí zvěř stále přemnožena, a tak způsobuje značné škody na lesních kulturách. Nájemci honiteb prý normativy nedodržují.

Vedoucí oddělení ochrany přírody OkÚ Miroslav Chvála dokládá, že skutečné stavy na Liberecku sice stále ještě převyšují stanovené normy, ale situace se neustále zlepšuje, vžďyť ještě před několika lety stavy jelení zvěře dosahovaly v okrese Liberec počtu 1 500 až 1 800 kusů. "Škody na lesních porostech samozřejmě vysoká zvěř způsobuje, ale už nikoli v takovém rozsahu jako v minulosti. Musíme stále vyvíjet na myslivce tlak, aby se co nejvíce přiblížili únosným normám" zdůraznil Chvála.

V českých lesích údajně přesahuje podle statistiky počet srnek a jelenů pro přírodu únosné stavy o 40 procent. S tím však ve valné většině myslivci sdružení v ČMS na Liberecku nesouhlasí. "Dříve bylo určitě více zvěře, nejen vysoké. A samozřejmě se zvířata něčím musí živit, a tak nějaké škody způsobí. Není to však nic tragického. A tady u nás, kde lovíme na 920 ha, převážně v polích, už nejsou ani zajíci, natož srnci nebo jeleni," míní Vratislav Damašek, hospodář MS Zátiší v Raspenavě.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info