Mezinárodní ocenění pro českého vědce Jana Květa
25.11.2008 | Ministerstvo životního prostředí
Český vědec RNDr. Jan Květ, CSc. dostal 28. října 2008 v jihokorejském Changwonu mezinárodní ocenění za mimořádný celoživotní přínos pro mokřady [1]. Cenu mu předal jihokorejský ministr životního prostředí Maanee Lee u příležitosti zahájení 10. zasedání konference smluvních stran Ramsarské úmluvy o mokřadech.
Ceny Ramsarské úmluvy [2] jsou udíleny jednotlivcům a organizacím za jejich přínos pro mokřady v kategoriích „věda“, „vzdělávání“ a „management“. Jan Květ byl původně nominován Českým ramsarským výborem k udělení ceny Ramsarské úmluvy v kategorii „věda“. Stálý výbor Ramsarské úmluvy ovšem vyhodnotil jeho přínos pro mokřady jako skutečně výjimečný a navíc mezinárodní a rozhodl proto o udělení: „Recognition of Excellence“, tj. Ceny Ramsarské úmluvy za mimořádný celoživotní přínos pro mokřady.
V Praze pak proběhla oslava ocenění Jana Květa 21. listopadu 2008 za přítomnosti náměstka ministra životního prostředí Františka Pelce.
Eva Veverková, tiskové oddělení MŽP
Poznámky:[1] Jakoby samotné jméno předurčovalo zájem RNDr. Jana Květa o botaniku. Během let postupně dospěl k zájmu o mokřady, jejich fungování a úlohu v krajině. Ovšem šíře pracovních aktivit dr. Květa je po celý život mimořádná, stejně jako šíře jeho zájmů mimopracovních. Věnuje zejména vědecké práci – je dlouholetým pracovníkem Botanického ústavu AVČR v Třeboni, kromě toho také přednáší na Jihočeské univerzitě, je lektorem mezinárodních kurzů věnovaných mokřadům, je aktivním členem několika národních i mezinárodních vědeckých a odborných organizací (např. AVČR, Česká učená společnost, Society of Wetland Scientists) je zván k odborným konzultacím, byl účastníkem a odborným poradcem na mnoha mezinárodních misích, předsedá nebo je členem řady národních i mezinárodních komisí, přednášel na zahraničních univerzitách i mezinárodních konferencích. Dr. Květ je nositelem několika mezinárodních cen a podílel se na vzniku a přijetí zákona o ochraně přírody v r. 1992.
[2] Úmluva o mokřadech, které mají mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva, byla dohodnuta 2. února 1971 v íránském Ramsaru. Dodnes Úmluvu přijalo 158 států. K mokřadům patří rašeliniště, řeky a jejich delty, jezera, rybníky, pobřežní zóny, ale i tůně, korálové útesy či krasové vody. V ČR máme 12 mokřadů mezinárodního významu, tím posledním byla letos vyhlášená Krušnohorská rašeliniště.
Další články v kategorii Ekologie
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)
- ČIŽP představila na VědaFestu 2026 moderní technologie pro ochranu přírody (02.07.2026)
- CHKO Soutok ukázal obnovu přírody. Odpůrci se ale nevzdali, půjdeme do extrému, volají (02.07.2026)
- Miska vody může o tomto víkendu zachránit životy. Pomozte vyčerpaným divokým zvířatům (02.07.2026)
- Přes 1 200 škol z Recyklohraní ukazuje, že vzdělávání k udržitelnosti má v Česku své místo. Pátý ročník Celoroční EKO hry zná své vítěze (02.07.2026)
- Odborníci pomáhají zachránit Svatováclavský dub ve Stochově. Z tisíciletého stromu vznikají nové sazenice (02.07.2026)

Tweet



