Město jedná o zdrojích pitné vody
20.08.2004 | Mladá fronta Dnes
Zatím není jasné, co bude se dvěma vrty, které zásobují pitnou vodou asi dvacet procent obyvatel Českého Brodu. Radnice jedná s majitelem o jejich odkoupení. V případě neúspěchu je rozhodnuta vyhloubit vrty nové. Stávající zdroje vody leží na pozemku opuštěného několikapodlažního podzemního bunkru poblíž města směrem na obec Vrátkov. Ten za totality sloužil jako záložní telefonní ústředna pro státy tehdejší Varšavské smlouvy a nyní ho vlastní Český Telecom, který nedávno vyklidil jeho prostory. Celý areál nyní hlídá bezpečnostní agentura.
Vodní zdroje sice leží na městském pozemku, městu patří i čerpadla a další technické zařízení v hodnotě zhruba milion 300 tisíc korun, ale vlastní vrty jsou ve vlastnictví Českému Telecomu. Tyto zdroje jsou poměrně vydatné a pitnou vodu odtud odebírá i obec Vrátkov.
Českobrodská radnice se nyní dohaduje s telekomunikační společností na podmínkách jejich odkoupení, tedy hlavně na jejich ceně.
Radnice nemůže odkoupit celý areál základny
Základna se stavěla koncem 80. let. Pro celý svůj komplex, což jsou nejen rozsáhlé podzemním prostory, ale třeba také ubytovna, potřebovala zajistit dodávku vody, a to pro jistotu hned dvojmo, kdyby jeden vrt selhal. Proto nabídla městu, jestli by vrty nechtělo provozovat.
"To s tím tehdy rádo souhlasilo, protože si relativně levně zajistilo přísun vody, s jejímž zásobováním mělo tenkrát, před dvaceti lety, nemalé problémy. Vrty jako takové ale byly vždy ve vlastnictví této ústředny. Po revoluci přešly spolu s celým areálem do vlastnictví Českého Telecomu, který vše provozoval až do těchto dnů, kdy se rozhodl objekty vyklidit," vysvětluje místostarosta Českého Brodu Jakub Nekolný.
O tom, že by radnice koupila celý areál, ani v nejmenším neuvažuje. "Naprosto bychom pro něj neměli využití. Navíc cena celého komplexu musí být doslova strašlivá. To jsou miliony tun betonu, skutečně podzemní bunkr, který by v případě války mohl fungovat nezávisle na tom, co by se na povrchu dělo," říká starosta Jaromír Fischer.
Telecom zatím analyzuje svůj nemovitý majetek
Podle místostarosty se teď město rozhoduje, zda odkoupí zmíněné vrty. Radnice se kloní spíš k tomu, že ano, ale společnou řeč ještě s telekomunikační společností nenašla pokud jde o cenu. Město by vodní zdroje rádo odkoupilo za cenu odhadní, tedy nižší, nikoli výnosovou. Pokud by nedošlo ke shodě, muselo by město vyhloubit vrty jinde, podle místostarosty klidně hned kousek vedle.
Jaký bude další osud celého objektu, zatím není jasné. Český Telecom totiž v současné době dělá podrobnou analýzu svého nemovitého majetku, z něhož mnohý už nepotřebuje. Až z tohoto průzkumu by mělo vzejít řešení, co s ním. Podle pracovníků tiskového oddělení společnost nevylučuje ani hromadný prodej. Pak by to mohla být jedna z největších transakcí ve střední Evropě.
NEJISTOTA. Zatím není jasné, zda město odkoupí vrty, které jsou pro něj zdrojem pitné vody. Ty jsou totiž na pozemku patřícímu Telecomu.
Další články v kategorii Ekologie
- Ministr Červený vystoupí v OSN na téma udržitelného rozvoje. ČR je v plnění cílů na 10. místě ze 169 států (10.07.2026)
- Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody (10.07.2026)
- Nový výzkum VÚK ukazuje, že zámecké parky chrání přírodu tam, kde okolní krajina selhává (08.07.2026)
- MENDELU jako jediná česká univerzita vyšle svůj experiment na evropský raketoplán Space Rider (08.07.2026)
- Symbolický návrat: Zoo Hodonín zahájila zarybňování nového pavilonu přesně pět let po tornádu (07.07.2026)
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)

Tweet



