Maso z divočáka vyšetří podrobněji

Maso z divočáků bude nyní vyšetřováno na trichinelózu jiným, lepším způsobem. Právě totiž vešla v platnost nová vyhláška, která obranu proti této nebezpečné nemoci zvyšuje.

Novinkou je, že mají lovci zvěře vnímavé na trichinelózu povinnost uvolnit maso do oběhu či ke spotřebě až potom, co bude existovat jistota negativního vyšetření takzvanou trávící metodou.

"Je trojnásobně citlivější než předchozí, která se prováděla kompresně, a to stlačením svaloviny a prohlédnutím, zda jsou v mase přítomny larvy," vysvětluje okresní epizootolog Radek Axman z Okresní veterinární správy Chrudim. Nová metoda podle jeho slov spočívá v natrávení vzorků pepsinem a kyselinou chlorovodíkovou, které imitují prostředí žaludku. Po natrávení svaloviny zůstávají ve vzorku pouze larvy, které se odhalí mikroskopicky.

Dřív myslivci mohli požádat o vyšetření masa na trichinelózu každého privátního veterináře. Podle nové vyhlášky 400/ 2001 Sb. se budou obracet pouze na autorizovaná pracoviště.

"Naši inspektoři odeberou vzorek a odešlou ho Státnímu veterinárnímu ústavu. Vyšetření trávící metodou rozhodne o tom, zda se maso může uvolnit do oběhu anebo se zkonfiskuje," dodává Radek Axman.

Trichinelóza parazitární onemocnění divoce žijících i domácích masožravců a všežravců, je přenosné i na člověka. Po infekci se objevuje průjem, který asi za týden vystřídá vysoká horečka a příznaky silné chřipky. Dostavují se silné svalové bolesti a ztížené dýchání přecházející do chronického průběhu. K poslední epidemii došlo před časem na Slovensku, kdy se nakazila stovka účastníků masopustu po konzumaci klobás ze psího masa.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info