Lov koček podle předpisů
01.11.2002 | Svět myslivosti
Ing. Martin Baranyai
Nový zákon o myslivosti povoluje lov koček pouze mysliveckému hospodáři a členům myslivecké stráže. I když jsem v této souvislosti četl již hodně polemik, dosud jsem nenašel konkrétní čísla, co to bude znamenat pro praxi našem MS Librantice, které myslivecky obhospodařuje 1136 ha v nížinné oblasti královehradeckého kraje.
V naší honitbě je lov toulavých koček vysoce aktuální záležitostí. Honitba leží v oblasti chovu drobné zvěře a ze dvou obcí nacházejících se na jejím území nás pravidelně navštěvují nová a nová pokolení těchto zdomácnělých predátorů. Podle podkladů mysliveckého hospodáře členové našeho sdružení ulovili v letech 1995 - 2001 celkem 244 toulavých koček. Řadoví členové sdružení ulovili 57 %, hospodář 43 %, členové myslivecké stráže neulovili žádnou kočku. Jak je vidět, hospodář jde vzorem a ne náhodou je již po několik let oceňován na naší výroční členské schůzi jako nejlepší lovec "škodné”. Naopak je v tomto směru zarážející pasivita členů myslivecké stráže.
Podrobnější přehled o lovu koček v naší honitbě v jednotlivých letech zobrazuje přiložený graf. Z něho je zřejmé, že řadoví členové MS se na lovu toulavých koček podíleli v rozsahu od 69 % (1998) do 37,5 % (1995). Podle dosavadního trendu budou předmětná ustanovení nové právní úpravy znamenat, že se ročně téměř 20 toulavých koček bude moci vydávat na své lovecké procházky bez jakéhokoliv omezení. V této souvislosti nám nezbývá mnoho možností k regulaci počtu toulavých koček a jejich negativního vlivu na stavy zpěvných ptáků, mláďat kurovitých ptáků, případně mladých zajíců či králíků. Nezanedbatelným aspektem je možnost přenosu toxoplazmózy či zoonóz přenosných na člověka.
Po dlouhém a strastiplném zrodu nového mysliveckého zákona by úprava zákonného ustanovení pravděpodobně nenašla u legislativců podporu. Proto nám nezbývá než popřát našemu hospodáři hodně elánu do dalších let a snažit se přesvědčit i členy naší myslivecké stráže k aktivnímu přístupu v této problematice.
Svět myslivosti č. 11/2002
Další články v kategorii Ekologie
- MŽP vyhlásilo nové chráněné lokality včetně rozšíření Žofínského pralesa (03.07.2026)
- Jak čápi přežili horka a bouřky? Zapojte se do sledování hnízd (03.07.2026)
- Rybám v Odře chyběl kyslík, hasiči jim čeřili vodu čerpadlem (03.07.2026)
- Kdo mizí za trnkovým keřem? Startuje záchranný program motýla bourovce trnkového (02.07.2026)
- ČIŽP představila na VědaFestu 2026 moderní technologie pro ochranu přírody (02.07.2026)
- CHKO Soutok ukázal obnovu přírody. Odpůrci se ale nevzdali, půjdeme do extrému, volají (02.07.2026)
- Miska vody může o tomto víkendu zachránit životy. Pomozte vyčerpaným divokým zvířatům (02.07.2026)
- Přes 1 200 škol z Recyklohraní ukazuje, že vzdělávání k udržitelnosti má v Česku své místo. Pátý ročník Celoroční EKO hry zná své vítěze (02.07.2026)
- Odborníci pomáhají zachránit Svatováclavský dub ve Stochově. Z tisíciletého stromu vznikají nové sazenice (02.07.2026)
- Estonsko chce přenést část odpovědnosti za odpad na výrobce (01.07.2026)

Tweet



