Lišky škodí vzteklinou a lupem mláďat

Stabilní počet lišek zaznamenávají druhým rokem v ústeckém okrese tamní myslivci. Ti už mají během letošní lovecké sezóny, která končí v březnu, odchyceno 355 kusů této všemi mastmi mazané, avšak z mysliveckého hlediska škodné zvěře.

Jaroslav Čmejla z referátu myslivosti ústeckého okresního úřadu uvedl, že odstřely lišek, narozdíl od spárkaté zvěře nebo divokých prasat, se neplánují.

"Lišky střílíme pořád, protože jsou škodlivé a snadno se přemnožují. Jejich jediným nepřítelem jsou totiž u nás jen nemoci a právě myslivci," vysvětlil Čmejla.

Podle něj lišky škodí především dvěma způsoby. Jejich největší nebezpečnost spočívá ve vzteklině.

"Slinami nebo přímým kousnutím může nakazit vzteklinou ostatní zvěř i člověka. Tato nemoc je neléčitelná a životu nebezpečná," řekl referent, podle kterého se naštěstí v roce 2001 na Ústecku neobjevil žádný případ vztekliny, na čemž má nemalou zásluhu včasná vakcinace zvířat.

Dalším důvodem, proč myslivci vyhlásili liškám nekompromisní válku, je jejich chytrý způsob obživy.

"V době, kdy zvířata vyvádějí své mladé, není pro lišku problém chytit mládě bažanta, zajíce nebo srnky," uvedl Čmejla. V době, kdy má liška svá mláďata, si neváhá dojít pro potravu dokonce až do lidských obydlí.

"Pro lišku, která může mít v noře až deset liščat, je kolikrát snadnější chytit na zahradách slepici," dodal Čmejla.

Ústečtí myslivci počítají s tím, že do března uloví ještě asi 50 lišek, což bude představovat roční úlovek mezi 400 až 420 kusy. Obdobný počet, 434 lišek, ulovili také v sezóně 2000/2001. Podle Čmejly znamenají tato čísla návrat k normálnímu stavu těchto zvířat na Ústecku. Přemnožení a zároveň nadprůměrný odstřel lišek kulminovaly v okrese v roce 1998. Tehdy myslivci zastřelili 745, o rok později pak 601 kusů.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info